ISSN 1335-8715

01-05-2006   Peter Jedlička   Ideológia   verzia pre tlač

O pravde, tolerancii a postmodernom myslení

Postmoderný filozof Richard Rorty tvrdí, že liberalizmus je najlepšou myšlienkou v dejinách Európy. No n  základe čoho to tvrdí? Aký je vzťah postmoderny, liberalizmu, pravdy a relativizmu? Viac o týchto témach v článku Petra Jedličku.

Reakcia na príspevok

????
autor: romco
pridané: 01-05-2006 12:00


si cital vobec niekedy nejaku pracu rortyho alebo inych postmodernistov?
zda sa ze citat na uvode si si nasiel v nejakom dennom periodiku a zvysok si si nejak domyslel, ale k veci.

postmoderna nehovori ze kazdy nazor je taky isty ako nazor iny. hovori o tom, ze nepozname objektivne kriterium na rozhodnutie, ktory z nazorov je lepsi. Mame vsak nieco ine a to slobodnu diskusiu. Dam citat:
"Podla mojho nazoru je pravda jednoznacny pojem, Plati rovnako pre sudy, laikov, antropologov, fyzikov, filozofov a literarnych kritikov. Vsetky tieto discipliny sa pravom hodnotia podla stupna objektivity, ktoru dosiahli. Nenasilna zhoda medzi tymi, ktori ich praktizuju, nam vsak dava vsetko, co by sme mohli ocakavat od objektivnej pravdy, najma intersubjektivnu zhodu."
Rorty netvrdi ze sa neda urcit pravda v konktetnych sporoch. Tvrdi skor, ze neexistuju rovnake kriteria pre kazdu disciplinu a ze pravda sa da urcit vnutri danej discipliny pomocou diskusie a nenasilnej zhody. Pravda teda existuje, ale iba v ramci tych ktorych sporov, o tej absolutnej nemozme povedat nic. Ale toto VOBEC NEZNAMENA ze kazdy nazor je rovnaky. v ramci daneho oboru predsa su pravdy.Ekonomia ma svoje pravdy, hostoria ine a fyzika zase ine. Tolko k relativizmu, ak by bolo treba doplnim toto skratkovite vysvetlenie dalsimi pramenmi a argumentami, zrovna mam po ruke jak rortyho tak habermasa a foucaulta, kuhna a feyerabenda a dalsie ikony postmoderny:).- btw skor by autor, bolo by to naozaj zaujimave, mal definovat postmodernu na uvode- aby sme aspon vedeli o com sa bavime, postmoderna neznamena ani solipsizmus ani sofizmus...

-Na základe akého kritéria je však potom ideál slobody tou „najlepšou myšlienkou, akú Európa mala”? Siahol Richard Rorty v tomto prípade k nemoderným platónskym pojmom pravdy a dobra a protirečí tak svojej vlastnej filozofii? Bystrý mysliteľ sa môže námietke protirečivosti vyhnúť jediným spôsobom. Povie, že jeho výrok je tiež len jednou z jazykových hier a nenárokuje si na objektívnu pravdivosť.-
Toto je zase nepochopenie jak rortyho tak postmoderny.
Citat z rortyho eseje Kontingencia liberalneho spolocenstva:
"Mali by sme sa naucit mavnut rukou nad otazkami-Odkial viete, ze sloboda je hlavnym cielom socialnej organizacie?-, podobne ako mavneme rukou ked sa nas spytaju-Odkial viete ze Jones je hodny vasho priatelstva?- ... Vernost socialnym instituciam by sme nemali pokladat za nieco, co treba vacsmi zdovodnovat ako volbu priatelov alebo hrdinov, ani za nieco lubovolne-"
Tvoja otazka aspom mne pripada tak, ze si nepochopil celkom ako postmodernu tak ich proklamovany relativizmus. Relativizmus ako som uz pisal neznamena ze kazdy nazor je rovnaky,ze je jazykovou hrou, ze sme neutralny sudcovia co si vyberaju z uplne rovnakych nazorovo, zase citat z rortyho:
"Nie som neutralnejsi a filzoofia nemoze byt v politickych zalezitostiach neutralnejsia ako bol v spore medzi hylemorfizmom a korpuskularizmom Locke... Ale ani ked tvrdim, ze neutralita nie je podmienka, netvrdim to z neutralneho hladiska..."
Ziadna rovnost a neutralita v otazkach politickej filzoofie, ziadne totalita je rovnaka ako sloboda. Rorty sa vzdava politickej neutrality v prospech liberalizmu. Ak je toto postmoderne, tak potom bol postmoderny kazdy jeden politicky filozof-kazdy hodnotil a nakoneic sa priklonil k nejakej altewrnative.
Rorty obhajuje Berlina a Schumpetera, ked boli narieknuty z relativizmu, uvedomuje si totiz nasledovne:
"Zdovodnenie pojmu spravodlivost nespociva v jeho pravdivosti, ale v jeho zhode s nasim hlbsim chapanim seba a svojich snazeni, v uvedomeni si, ze pri nasej historii a tradicicach, obsiahnutych v nasom spolocenskom zivote, je to pre nas najrozumnejisa doktrina"
Volba toho ktoreho zriadenia a hodnot, ako pise rorty, nie je nikdy neutralna, vdzy je zaujata, neutralita neexistuje,a ked je niekto zaujaty, uprednostnuje iste hodnoty a ine zase neuznava ze? postmoderny relativizmus, aspon v politickej filozofii rortyho neznamena ze totalita je rovnaka ako slovoda.

Mne by skor prislo zaujimave kritizovat postmodernu z pozicii moderny. Na zaklade tejto definicie sa cely neoareistotelizmus od strassa dalej javi ako sucast postmoderny.
Postmoderna sa totiz vo svojej najzakladnejsej definicii definuje ako negativna reakcia na modernu. Na pozitivizmus a racionalizmus, na vedecky univerzalizmus atd atd. Skor toto by bolo zaujimave Na modernu totiz palia jak voegelinovci a frisovci, tak postmodernisti ako rorty a na tu vedecku racionalitu hlavne Feyerabend. V tomto kontexte, ako negativne vymedzenie sa moderne, je teda aj voegelin postmodernista:) Ak niekto bude argumentovat nejakym realitivizmom, prosim , aby si viac nastudoval postmodernu. Je to len jeden zo znakov a je to prave negativne vymedzenie na MODERNY UNIVERZALIZMUS. Taky Habermas dava medzi postmodernu tri prudy,
jeden je foucault a derrida,
druhy strauss a neoaristotelizmus
a treti prud moze byr reprezenotvany Feyerabenda.

postmoderna je naozaj zaujimavy fenonem, ale veci typu- postmodernizmus je zalozeny na tom ze pravda je relativna a jazykova hra- je natolko zjednodusene ze si myslim, ze asi ziaden postmodernista by sa ti pod to nepodpisal.


romco,
inak velmi zaujimavy clanok, aspon pre mna urcite:)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group