ISSN 1335-8715

15-07-2004   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

Dobehne dnešná Európa predvčerajšiu Čínu?

Keby sme sa politického pozorovateľa z polovice 15. storočia spýtali, ktorá z oblastí sveta bude napokon vyvolená nasledujúce storočia mu vládnuť, na Európu by asi nevsadil ani deravý groš. V roku 1453 padol Konštantínopol a mohlo sa zdať, že budúcnosť bude skôr patriť niektorej oslňujúcej ríši orientu, než kontinentu otrhaných a zbedačených „barbarov“.

Reakcia na príspevok

Zolo
autor: Dewey
pridané: 16-07-2004 18:52


"Cina upadla politicky po izolovani sa od ostatneho sveta. Ekonomicky HDP Ciny sa este na zaciatku 17teho storocia rovnal HDP celej Europy."
Aj ked by ma zaujimala metodika ;-) ktorou to kto zmeral, tento fakt neznamena, ze niekolko storoci ekonomika nestagnovala.(napr. sa de facto nerozvijali nove odvetvia)

"Teda korelacia (kauzalita?) je medzi izolaciou a upadkom."
Tazko povedat, ci je izolacia nevyhnutnym predpokladom upadku, pripadne stagnacie hospodarstva, ak islo o relativne velke uzemie a co je vlastne ten upadok. Ak by sa objavil aspon vnutorny impulz/motor, tak by sa rozvijala dalej. V europe sa taky "motor" objavil, v Cine vdaka mnohym faktorom, nic take nevzniklo.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group