ISSN 1335-8715

14-03-2006   Branislav Sepeši   Komentáre   verzia pre tlač

Ústava SR i Charta ľudských práv prekonané!

Základné dokumenty o ľudských právach na Slovensku sú oddnes minulosťou. Zdravotníci už nemajú právo na mzdu za vykonanú prácu. „Zubári posielajú pacientov domov.“ Predmetom článku s týmto dramatickým titulkom, ktorý uverejnil v piatok 17. februára denník Pravda, bolo odmietanie ošetrenia pacientov VšZP nad rámec dohodnutého limitu finančných prostriedkov na mesiac február.

Reakcia na príspevok

RE: ANTIZAJO
autor: Alexios
pridané: 27-03-2006 9:05


Pokial som niekde na zaciatku hovoril o pomerne plodnej diskusii, teraz musim konstatovat, ze je uz znacne jalova a nudna. Takze sa to pokusim este raz a myslim, ze naposledy. Ideologie rozneho druhu tu byvali casto a podobne ako teraz len cakaju na vhodnu podu. Pod vhodnou podou sa mysli najma prostredie precitene vseobecnou neistotou (ek. kriza) a prave to dalo podnet k rozsireniu ideologii. Z tejto jednoduchej analogie sa da potom vyvodit, ze ked to prepiskneme dnes s volnym trhom, mozme za spoluucasti dalsich faktorov opravnene ocakavat nieco podobne, tazko vsak povedat kde.
Pokial som to nenapisal dostatocne zrozumitelne, tak pridam dalsiu analogiu, a tou je zrejme najvacsia hospodarska kriza v dejinach ludstva - ek. kriza v 14. storoci. Jej pricina nesuvisi s morom, ako sa da niekde docitat, pretoze jej prejavy su viditelne priamo na zaciatku storocia. Jej nasledkom bol nielen pokles hospodarskej vykonnosti viditelny vsade v Europe, ale aj radikalne zvysenie tzv. malych vojen (o tych velkych ani nemusim hovorit), lupeznictva, zasiahnuta bola mocenska struktura stredoeuropskych krajin (co sa prejavilo na prelome 14. a 15. storocia). Vtedajsou jedinou pripustnou ideologiou bolo samozrejme krestanstvo, avsak aj ono samo sa stalo fajnym sustom pre krizu vdaka dalsiemu rozsireniu herez. Je dost mozne, ze prave kriza v 14. storoci dala aspon prenesene vzniknut protestantizmu, cim zrejme krestanstvo na niekolko storoci zachranila.
Nema cenu vyvracat napady o riadenom trhu v 20. rokoch ani o "nedomyslenom racionalizme" osvietencov, ktorym vdacime za to, ze zlikvidovali barokovu reakciu europskeho katolicizmu. Skor sa zamyslime nad tym, ako urobit zo zdravotnictva (a nielen z neho) system dostupny vsetkym za dosiahnutia co najvyssej efektivity. Pretoze spravit z neho biznis by dokazal kazdy.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group