ISSN 1335-8715

14-03-2006   Branislav Sepeši   Komentáre   verzia pre tlač

Ústava SR i Charta ľudských práv prekonané!

Základné dokumenty o ľudských právach na Slovensku sú oddnes minulosťou. Zdravotníci už nemajú právo na mzdu za vykonanú prácu. „Zubári posielajú pacientov domov.“ Predmetom článku s týmto dramatickým titulkom, ktorý uverejnil v piatok 17. februára denník Pravda, bolo odmietanie ošetrenia pacientov VšZP nad rámec dohodnutého limitu finančných prostriedkov na mesiac február.

Reakcia na príspevok

RE: ANTIZAJO
autor: Jan Gonda
e-mail: janygonda@recesia.sk
webstránka: http://www.recesia.sk
pridané: 26-03-2006 23:16


Nie nie nie. Povod nacizmu alebo nacionalizmu vseobecne je spaty s viacerymi faktormi - a predovsetkym so vznikom narodneho statu a nedomyslenym racionalizmom osvietenskych filozofov. V Hitlerovom mysleni je dokonca mozne rozoznat histericku utopicku doktrinu Malthusa s vrazdenou kombinaciou Darwina. Antisemitizmus bol vseobecne rozsireny, islo iba o to, ze absentujuci ustavny liberalimus pri coraz viac poludstujucej sa demokracii umoznil nekontrolovanym bludom ziskat moc.
Za rozsirenie nemoze byt zodpovedny nekontrolovany trh, ked je takmer jasne, ze trh v tom case bol uz kontrolovany a statom riadeny. Ak hovorime o ekonomickych faktoroch, nezabudem na vojnove inflacne tlaky a zdrvujucu versaillsku zmluvu. V krajinach s relativne volnym trhom chranenym ustavnym liberalizmom k vzostupu nacizmu a komunizmu nedoslo.
Komunizmu a nacizmu boli bludy nezavisle od skutocnej reality - dolezite je, ze spolocenska situacia im umoznila ziskat moc. Marx vlastne uplne nepochopil podstatu kapitalu a podnikatelsku rolu, jednoducho to opisuje Mises v Anitikapitalistickej mentalite.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group