ISSN 1335-8715

14-03-2006   Branislav Sepeši   Komentáre   verzia pre tlač

Ústava SR i Charta ľudských práv prekonané!

Základné dokumenty o ľudských právach na Slovensku sú oddnes minulosťou. Zdravotníci už nemajú právo na mzdu za vykonanú prácu. „Zubári posielajú pacientov domov.“ Predmetom článku s týmto dramatickým titulkom, ktorý uverejnil v piatok 17. februára denník Pravda, bolo odmietanie ošetrenia pacientov VšZP nad rámec dohodnutého limitu finančných prostriedkov na mesiac február.

Reakcia na príspevok

RE: ANTIZAJO
autor: Alexios
pridané: 26-03-2006 21:56


Obavam sa, ze John Cowperthwait, Roger Douglas alebo Ludwig Erharda su prilis velkou odbockou od mojich najhlavnejsich zaujmov, ale zda sa, ze ich aj tak nepotrebujem. Teza o politickom charaktere vzniku nacizmu a komunizmu je totiz dost zufaly pokus o vysvetlenie ich povodu. Obidve ideologie su napriek svojej brutalite pomerne dost rozdielne. Kym o komunizme by sme s prizmurenim vsetkych oci mohli teoreticky povedat, ze ma nieco spolocne s akademickym prostredim, nacizmus by sme z toho upodozrievat nemali, pretoze jeho najdolezitejsia hitlerovska cast spociva v klasickom stredoeuropskom antisemitizme, ktory ma povod v stredoveku (zrejme zhruba koniec 11. storocia). Hitler mal svojich ucitelov predovsetkym v roznych antisemitskych velicin medzivojnoveho Rakuska a nechal sa nimi dokladne inspirovat. Aj keby vsak nacizmus vznikol na Marse, podstatne je, ze za jeho rozsirenie mozeme vdacit velkej hospodarskej krize a teda nekontrolovanemu volnemu trhu. Podobne je to aj s komunizmom. Obidve ideologie vznikli za dost rozdielnych podmienok, takze by som rad odporucil nebrat prilis vazne predstavy niektorych konzervativnych tiezhistorikov (P.J.), ktori trvaju na ich genetickej pribuznosti. Ak maju nieco spolocne, tak su to ekonomicke priciny ich rozsirenia.
Tieto obavy, ktore som vyslovil v predchadzajucich prispevkoch, nemaju spochybnovat hospodarsky rast a obavam sa, ze s Cinou uz moje kombinacie maju pramalo spolocneho (hoci Cina je polosocialistickou krajinou s najvyssimi regionalnymi rozdielmi, to ma vsak trochu ine korene).
Je mi luto, ale asi bude nutne vysvetlit vznik komunizmu a nacizmu nejakym inym "bludom". A stale ostava na stole nas hlavny problem: ideologie su na svete, cakaju len na vhodny cas, aby sa mohli rozrast. Je ten cas prave teraz?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group