ISSN 1335-8715

14-03-2006   Branislav Sepeši   Komentáre   verzia pre tlač

Ústava SR i Charta ľudských práv prekonané!

Základné dokumenty o ľudských právach na Slovensku sú oddnes minulosťou. Zdravotníci už nemajú právo na mzdu za vykonanú prácu. „Zubári posielajú pacientov domov.“ Predmetom článku s týmto dramatickým titulkom, ktorý uverejnil v piatok 17. februára denník Pravda, bolo odmietanie ošetrenia pacientov VšZP nad rámec dohodnutého limitu finančných prostriedkov na mesiac február.

Reakcia na príspevok

Pohľad pesimistu
autor: Richard_BA
pridané: 20-03-2006 11:48


Pretože som robil v zdravotníctve veľa rokov, tak mám na celé zdravotníctvo značne pesimistický pohľad. Domnievam sa, že zdravotníctvo nefunguje z dôvodu neprimeraných štátnych zásahov. Tieto štátne zásahy sú na všetkých úrovniach zdravotníctva: poistenie, lieky, lekári, zdravotnícke zariadenia. Tento problém štátneho zasahovania nie je lenu nás, ale je v celej Európe, Kanade a začína byť problémom aj v USA. Aj v Západnej Európe sú veľké problémy zo zdravotníctvom. Platy západných lekárov sú v porovnaní s priemernými platmi v daných štátoch na priližnej úrovni s platmi Slovenských lekárov (cca. 2 - 2.5x). Západná Európa si tieto problémy dočasne rieši importov lekárov z východnej Európy (niekoľko rokov napríklad zo Sloveska odchádzalo ročne viac lekárov ako ich ukončilo školu). Toto však problém nerieši a o 20-30 rokov bude asi zdravotníctvo v úplnom kolapse.

Špeciálny problém na Slovensku je v peniazoch, ktorých nie je dosť. Štát si na svoje plecia zobral tzv. štátom platených poistencov (to znamená hlavne deti a dôchodcov). V skutočnosti štát za ne platí veľmi malú čiastku (menej ako platia ľudia bez príjmu) a títo pacienti sú ošetrovaní z peňazí iných poistencov. Tímto spôsobom sa zdravotné poistenie stáva z časti sociálnym poistením (a pri neustále sa zvyšujúcom počte dôchodcom trvale neudržateľným). Ak by mal štát uhradiť skutočné poistné - to znamená vo výške nákladov za svojich poistencov, bolo by relatívne v zdravotníctve dosť peňazí. Ale to by aj tak nevyriešilo principiálne problémy so štátnym zdravotníctvom.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group