ISSN 1335-8715

08-06-2004   Lukáš~Krivošík, Martin~Pener, Peter~Frišo   Ideológia   verzia pre tlač

Ronald, ďakujeme!

Ronald Reagan. Bol to najväčší americký prezident v 20. storočí. Bol to muž, ktorý by mal mať miesto v srdci každého slovenského vlastenca. Náš život by sa totiž bez neho vyvíjal úplne iným smerom. Jeho odhodlanie, ktoré povzbudzovala guráž Margaret Thatcherovej a podporovala vízia pápeža Jána Pavla II. sú hlavnými dôvodmi, prečo z čaše slobody dnes môžeme piť plnými dúškami.

Reakcia na príspevok

Navrh do diskusie
autor: PeterS
pridané: 11-06-2004 5:05


Predpokladam, ze tych par velmi soft clanockov dotykajucich sa posobenia RR asi vsetcia nebudu chciet citat, kazdopadne, na oboch stranach je iste dost streliva. Ale o prestrelku mne osobne vobec nejde.
Z nazorov pre a proti RR mi vyplyva sirsia tema, okolo ktorej sa to tu nakoniec stale toci. A tou je vztah medzi ekonomickym subjektom, statom a komunitou. Mozno sem este zahrnut trh, ale ten je len jednou z foriem vztahu presadzovany najme ekonomickymi subjektmi.
Prave pri teme RR, ktory nastartoval revoluciu vo vztahoch medzi zmienenymi subjektami, tak, aby sa relativna harmonia panujuca za New deal priklonila k dominancii ekonomickeho subjektu sa mi zda, ze by bolo dobre tuto temu dat niekde bokom na link a prediskutovat ju. V podstate je to jadro akehokoľvek sporu.

Revolucia RR podla americké týždenníka The Nation, William Greider:
Grandióznou ambíciou amerického pravicového hnutia je zlikvidovať hodnoty 20. stor., totiž obmedziť moc federálnej vlády na takú úroveň, akú mala pred Rooseveltovým New Dealem a zlikvidovať jej centralizáciu. Hlavnú rolu majú hrať jednotlivci a súkromné spoločnosti, vrátane náboženských organizácií. Tak tomu bolo v Amerike pred rokom 1900. Súkromné bohatstvo má byť chránené pred zdaňovaním. Konzervatívci to vidia ako oslobodenie a revolúciu troch odvetví americkej federálnej vlády.
Prvú vlnu zosobňoval Ronald Reagan, druhú Newt Gingrich. George Bush predstavuje tretiu a doposiaľ najmocnejšiu vlnu v dlhodobom útoku na vládnúci poriadok (ovláda všetky tri zložky moci), ktorý vytvoril liberalizmus dvadsiateho stor.

Práve to čo sa vam zda lavicove na tunajsich opacnych nazoroch je to co sa snazi kritizovat jednostrannost dominancie ekonomickeho subjektu a najme dominantnost obchodnej spolocnosti (korporacie) nad trhom a hladat prave tu harmoniu medzi komunitou (aj prirodou), statom (mocou ludu, elit) a ekonomickym subjektom.
Iste by to pomohlo, pretoze by tak minimalne vznikol systematizovany priestor s vrsiacimi sa nazormi. Takto je to ad hoc. Nieco pride, to sa oslavuje a brani a na druhej strane kritizuje. A potom sa to opet povie, len v ruzovom. A opet, a opet. ???


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group