ISSN 1335-8715

14-03-2006   Branislav Sepeši   Komentáre   verzia pre tlač

Ústava SR i Charta ľudských práv prekonané!

Základné dokumenty o ľudských právach na Slovensku sú oddnes minulosťou. Zdravotníci už nemajú právo na mzdu za vykonanú prácu. „Zubári posielajú pacientov domov.“ Predmetom článku s týmto dramatickým titulkom, ktorý uverejnil v piatok 17. februára denník Pravda, bolo odmietanie ošetrenia pacientov VšZP nad rámec dohodnutého limitu finančných prostriedkov na mesiac február.

Reakcia na príspevok

RE: Opicime sa aj v zdravotnictve.
autor: Braňo Sepeši
e-mail: blsepesi@yahoo.co.uk
webstránka: http://www.sepesi.blog.sme.sk
pridané: 18-03-2006 17:17


S tym nic neurobis. Uvedenie lieku na trh po objavenie predchadza skusanie na tkanivovych kulturach, na zvieratach, na dobrovolnikoch a az otom ide do klinickeho skusania, ktore na 4 fazy. V prvych fazach sa titruje davka a optimalny sposob podavania a odhaduju sa neziaduce ucinky, neskor sa tieto podmienky porovnavaju s doterajsim standardom a nakoniec sa robia este postmarketingove studie, ktore uz samozrejme mozu prebiehat aj po uvedeni lieku na trh. Najdolezitejsie a casovo najnarocnejsie su trialy II. a III. fazy, kde sa pouzivaju casto tzv. multicentricke dvojito slepe randomizovane studie. Recruitment do nich, ak maju zaznamenat relevantne vysledky, zahrna tisicky ludi a trva strasne dlho. Tak ako musi byt nutne splnena podmienka aspon niekolkorocneho sledovania efektu a neziaducich ucinkov. Takisto statisticke spracovanie, hoci dnes uz prakticky plne automatizovane si vyzaduje cas. Na zaklade tychto studii este prebieha schvalovanie nejakym ustavom na kontrolu lieciv (v USA vsemocne FDA, u nas SUKL), samozrejme pod lobistickym tlakom viacerych skupin a kym sa liek dostane k pacietnovi, malicka firma z Indie ho vyraba za polovicnu cenu a bez celej tejto tortury.
Opakujem, liek proste musi byt kvalitne vyskusany, na to sa kladie vtejto branzi velky doraz. A to by som este mohol rozpravat aj o tom, ako vyzera taky protokol pre jedineho pacienta v studii. Sanon s 500 stranami. Kazde uprdnutie, ktore smrdi inak ako by malo, musis zaznamenat ( sorry za slovnik ). Ale inak sa neda. Tak zatial...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group