ISSN 1335-8715

14-03-2006   Branislav Sepeši   Komentáre   verzia pre tlač

Ústava SR i Charta ľudských práv prekonané!

Základné dokumenty o ľudských právach na Slovensku sú oddnes minulosťou. Zdravotníci už nemajú právo na mzdu za vykonanú prácu. „Zubári posielajú pacientov domov.“ Predmetom článku s týmto dramatickým titulkom, ktorý uverejnil v piatok 17. februára denník Pravda, bolo odmietanie ošetrenia pacientov VšZP nad rámec dohodnutého limitu finančných prostriedkov na mesiac február.

Reakcia na príspevok

americky system
autor: boris
e-mail: bsepesi@yahoo.com
pridané: 18-03-2006 4:32


Nedavno bola otazka na system zdravia v USA. Bolo by to na dlho a tak len par slov.
Zdravotnictvo, tak ako vsetko ostatne je v tejto kapitalistickej krajine business ako kazdy iny.
Co sa tyka spitalov tie su alebo "for profit" alebo "nonprofit". Ani jeden s tychto spitalov podla zakona nemoze odmietnut na smrt choreho pacienta ci ma poistku alebo nie. Ten "for profit" si ale kazdu hospitalizaciu vyuctuje a to od plastickych rukavic pouzitych pri vysetreni pacienta az po svetlo a teplo na izbe. Ked pacient nema poistku, alebo hotovost alebo sa nekvalifikuje sa na MedicAid (zaraba < 16000$ rocne) tak ho pridu zlikvidovat a pacient poda ziadost o "bankrupcy". Najviac zbankrotovanych ludi v USA je prave kvoli hospitalizacii. Ucty sa mozu pohybovat od $5000 do milionov dollarov, podla liecby. "non profit" spital je niekedy milosrdny a odpise si nezaplatenu sluzbu z dani ako "charity".
Co sa tyka zarabania penazi. V USA sa operuje 24 hodin dene, lebo cas na operacnej sale je drahy teda len tam spital ziskava. Cim viacej vykonov, tym vecsia moznost ze spital zarobi. Poistovne neurcuju kolko vykonov sa spravi. Skratka lieci sa tolko kolko je treba. Cim viac pristrojov bezi tym viac sa moze uctovat. Je jedno aka specializaci. 24 hodin telemetrie (pozorovanie srdcoveho rytmu kontinualne) je $200. Niektory pacienti, srdciari, to maju napojene dni aj tyzdne, podla indikacie. To je len priklad.
Co sa tyka lekarov. Kazdy lekar aby mohol robit ma dve moznosti. Po ukonceni vsetkych skusok a kvalifikaciach ma dve moznosti. Alebo si zavesi sindlu a povie, ja som lekar pridite sa ku mne liecit. Na specializacii nezalezi, aj radiologovia su tu v privatnej praxi, kupia si CT, pacienta oskenuju, precitaju film, vypytaju si za pracu peniaze od pacienta alebo od poistovne. Plati tak za intelekt ako aj za vykon. Diagnoza stoji peniaze, odpalenie bradavice tiez. Druhy pripad je ten, ze lekar sa zamestna v nemocnici s ktorou si dohodne plan. Plat je pausalny, s tym, ze by mal odhadnut kolko asi ten lekar za rok svojimi schopnostami vypordukuje. Ten co operuje kazdy den moze vyprodukovat niekolko milionov dollarov rocne. Plat lekara a hospitalizacia su rozdielne. Povedzme, ze lekar vyprodukuje hruby zisk pre spital 1 mil dollarov za rok ale plat ma let $150 000 rocne pausal. POdla toho aku ma zmluvu dostane 10-50% z toho co vytvoril. Predsa to bol jeho kumst ktory dokazal zarobit peniaze tym, ze priviedol klientelu do spitala. Po uspesnom roku sa potom kontrakt moze zmenit na vyssi zaklad.
Znie to asi velmi jednoducho. V skutocnosti to tak nie je, lebo ani tu vsetci neplatia, pacienti, poistovne. Ale princip je tazko trhovy a nekompromisny. Obracat sa musia vsetci, lekari, pacienti, spitali ale aj positovne. Ak treba niekomu lekarsku starostivost vestko je vzdy k dispozicii, CT, MRI, PET.
Myslim, ze hoci tento system je kruty k ludom ktory nemaju poistenie, je to jediny system, ktory sa najrycheljsie a vyuzitim najlepsiej technologie postara o pacieta. Cena je velka, ale ludia tu vedia kolko zdravie stoji. Zakon starostlivost o zivot ochranuje len v zivota ohrozujucej situacii.
CO sa tyka sudenia lekarov. Ano stava sa to. V niektorych statoch je vyska vysudenia obmezdena v inych nie. Kazdy lekar teda musi mat poistku, spital musi mat tiez poistku. Pacient ale moze nieco vysudil len vtedy ak je preukazana "negligence", teda hrube zanedbanie pacienta. O tomto by sa dala vela pisat. Podstatny je princip, nie jednotlive pripady.
Este jedno odporucanie. Ak budete cestovat do Ameriky, nezabudnite sa na Slovensku poistit, napr. v Union. Navsteva Emergency stoji $1000 a to len za vstup do dveri a pozrav. :-)
Rad by som bol aby boli veci na Slovensku inak. Rad by som aj pomohol, poradil a diskutoval o tom ako by to bolo najlepsie aby ludia ked uz musia ist k lekarovi nemali strach, ze o nich nebude dobre postarane. Zatial ale vo mne stale pretrvava pocit, ze zaujem o pomoc alebo iny nazor doma nikto nema. Mozno sa myslim.
Boris


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group