ISSN 1335-8715

14-03-2006   Branislav Sepeši   Komentáre   verzia pre tlač

Ústava SR i Charta ľudských práv prekonané!

Základné dokumenty o ľudských právach na Slovensku sú oddnes minulosťou. Zdravotníci už nemajú právo na mzdu za vykonanú prácu. „Zubári posielajú pacientov domov.“ Predmetom článku s týmto dramatickým titulkom, ktorý uverejnil v piatok 17. februára denník Pravda, bolo odmietanie ošetrenia pacientov VšZP nad rámec dohodnutého limitu finančných prostriedkov na mesiac február.

Reakcia na príspevok

RE: Opicime sa aj v zdravotnictve.
autor: Braňo Sepeši
e-mail: blsepesi@bb.psg.sk
webstránka: http://www.sepesi.blog.sme.sk
pridané: 17-03-2006 8:01


Presne tak. Poisťovňa kontrahuje výkony, stanovuje limity pre poskytovateľov a v spolupráci s MZ a ŠUKL určuje, ktoré lieky a výkony áno, kedy a za koľko.
Snahy farmaceutických firiem sú trhovo vcelku pochopiteľné. Uvedenie a etablovanie nového lieku stojí miliardy a trvá roky až desiatky rokov. Je logické, že z toho chcú vytrieskať aj niečo viac, ako len návratnosť investícii. V opačnom prípade by sa vývoju nových liekov nikto nevenoval. Ale na ich niektoré lobistické kroky by sa dalo pozrieť podrobnejšie, to je pravda.
Šetriť v zdravotníctve sa skuočne dá. Ale, to mi ver, neušetrí sa toľko, aby sa nevytváral dlh. Pri súčasnom limitnom systéme a cenách bodov (aj iných veciach) sa nepokrývajú základné náklady. Šetriť sa dá už len tak, že sa nebude robiť, ale keď sa nerobí, zase sa nezarobí. Je to začarovaný kruh.
Okrem toho by sa dalo šetriť aj v iných rezortoch, ale od takých poľnohospodárov to napríklad nikto nechce. Aspoň som nič také zatiaľ nepočul. Miliardy tu letajú do luftu a nám sa hovorí o šetrení. všetko má ale svoje hranice.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group