ISSN 1335-8715

14-03-2006   Branislav Sepeši   Komentáre   verzia pre tlač

Ústava SR i Charta ľudských práv prekonané!

Základné dokumenty o ľudských právach na Slovensku sú oddnes minulosťou. Zdravotníci už nemajú právo na mzdu za vykonanú prácu. „Zubári posielajú pacientov domov.“ Predmetom článku s týmto dramatickým titulkom, ktorý uverejnil v piatok 17. februára denník Pravda, bolo odmietanie ošetrenia pacientov VšZP nad rámec dohodnutého limitu finančných prostriedkov na mesiac február.

Reakcia na príspevok

RE: Dušanovi a Libertianovi
autor: Braňo Sepeši
e-mail: blsepesi@bb.psg.sk
webstránka: http://www.sepesi.blog.sme.sk
pridané: 16-03-2006 10:59


"Lekári sa často stavajú do pozície nenahraditeľných (a tým výnimočných)"
Opakujem už po niekoľkýkrát, že označenie lekárskeho stavu za kastu som použil ako metaforu aj keď som trochu čakal ostrú kritiku. Ale zároveň som očakával, že dôkladnejšie čítajúci človek v tom bude videť vyzdvihnutie špecifickosti práce s konkrétnym telom človeka. Na porovnanie zodpovednosti uvediem ešte tento príklad: Keď k lekárovi príde pacient s abscesom (opúzdreným zápalovým ložiskom), lekár musí chytiť nôž a rezať alebo zvažovať či rezať, ako rezať, či nedať najprv antibiotiká,... To všetko okamžite a bez možnosti pochybenia. Ak architekt projektuje priehradu, jeho zodpovednost pravdepodobnosť nie je menšia, ale pracuje s ceruzkou a rysovacou doskou a bez časovej tiesne. Preto považujem lekárske povolanie za niečo iné, možno vo svojej subjektivite aj za niečo viac, ale tým sa rozhodne nechcem nikoho dotknúť. A chcem tým povedať, že takto náročné povolanie si jednoducho nezaslúži, aby sa ním opovrhovalo kvôli zopár ľuďom, ktorí ho vykonávajú zle. Zaslúži si rozhodne väčšie ocenenie ako aktuálne má.

"Zdravotníctvo je však plné zaujímavých paradoxov:"
Ako vidíš, spomínaš problémy týkajúce sa najmä pacientov a som rád, že konečne niekto vidí problém aj trochu na druhej strane.

Dalo by sa aj k ostatnému, ale momentálne mám fofry. Ozvem s neskôr.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group