ISSN 1335-8715

14-03-2006   Branislav Sepeši   Komentáre   verzia pre tlač

Ústava SR i Charta ľudských práv prekonané!

Základné dokumenty o ľudských právach na Slovensku sú oddnes minulosťou. Zdravotníci už nemajú právo na mzdu za vykonanú prácu. „Zubári posielajú pacientov domov.“ Predmetom článku s týmto dramatickým titulkom, ktorý uverejnil v piatok 17. februára denník Pravda, bolo odmietanie ošetrenia pacientov VšZP nad rámec dohodnutého limitu finančných prostriedkov na mesiac február.

Reakcia na príspevok

RE: Dušanovi a Libertianovi
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@slovnaft.sk
pridané: 16-03-2006 9:14


Amir - USA nie je môj ideaálny vzor a s tými právnikmi to tam určite preháňajú.
Riziko je všade a nik nemôže mať za zlé ak sa nepodarí operácia - i chirurg je len človek. Ale nepoznám prepad na Slovensku aby bol niekto súdený za operáciu, ktorá jednoducho nevyšla, ale poznám dosť prípadov (pár som ich spomínal), keď prišlo k ublíženiu pacientovi následkom vyslovenej lajdáckosti, neprofesionality a ľahostajnosti Tvojich kolegov. A tam by sa súd určite zišiel. Aj keď rozhádať sa s doktormi sa hlavne na vidieku neopláca (aj tak nemajú ľudia kam inam ísť).

Ešte si neodpustín jednu poznámku:
Lekári sa často stavajú do pozície nenahraditeľných (a tým výnimočných) - hlavne Braňo Šepeši v príspevkoch na SME. Je to do istej miery pravda a hlavne to platí pre ťažko chorých pacientov. Ak sa však pozrieš len do novín tak tých kandidátov na výnimočnosť je viac (poľnohospodári - však bez nich zomrieme o hladu, policajti - bez nich by tu bola anarchia, požiarnici - zachraňujú majetok a životy, atď.). Len ako perličku uvediem, že v tridsiatich rokoch vydierala mafia predstaviteľov amerických miest pomocou štrajku - smetiarov. Po týždni neodvážania odpadkov, keď bolo nimi zasypané celé mesto, sa každý zaujímal čo sa stalo.
I ja ako energetik by som mohol povedať, že bez tepla a elektriny by Vám boli vaše lekárke schopnosti nanič a ver mi, že pri výpadku elektriny málokoho zaujímajú lekári. Ale táto diskusia nemá zmysel ani logiku. Každé povolanie v spoločnosti má svoje miesto a nejaké kategorizovanie sú hlúposti.

S libertianom nesúhlasím čo sa týka nepovninného zdravotného poistenia, ale trhu by malo byť určite v zdravotníctve viac. Ja si napríklad rád priplatím za lekára - ak je dobrý, lebo zdravie mi za to stojí.
Zdravotníctvo je však plné zaujímavých paradoxov:
1. Väčšina pacientov deklaruje, že chce bezplatné zdravotníctvo a i tak platia úplatky.
2. Pacienti neveria politikom a pritom chcú nimi riadené štátne zdravotníctvo.
3. Rozčulujú sa nad 20 korunami za poplatok u lekára, ale na pivo a cigarety vždy majú (hlavne tí chudobnejší).
4. Zajac je prvý minister čo niečo urobil pre zdravotníctvo (aj keď sa dá dlho diskutovať či všetko bolo správnym smerom) a najviac sa voči nemu štrajkuje, ostatní nerobili prakticky prakticky nič a mali od zdravotníkov vcelku pokoj.

Čo sa týka šetrenia peňazí - ušetriť asi nie, ale efektívnejšie využiť určite áno - to sme sa asi nepochopili. A stačilo by len zlegalizovať úplatky a v zdravotníctve by bolo cca o 3-5 miliárd viac ako dnes (kvalifikovaný odhad ktorému ja verím). A to je viac ako miliarda ktorú chce lekárska komora. To by však lekárska komora (ona, napriek Tvojmu nesúhlasu, Ťa zatiaľ reprezentuje) musela podporiť vládu (Zajaca) a nie byť populistická a tvrdiť, že nechce nič od pacienta a peniaze od nich ťahá len Zajac, hoci zdravotné poisteni platí Tí istí poplatníci.

A čo sa týka Fica. Ak príde do vlády určite sa Vám polepší. Sľubuje naliatie peňazí do systému. Určite sa zlepšia i platy, ale systémový riešenie to určite nebude a o pár rokov budem tam kde dnes, len prídeme o pár desiatok miliárd korún. A preto by sa mali sami lekári snažiť upraviť sytém tak, aby sa zlepšilo zdravotníctvo, bolo na ich vyššie platy a nemuseli byť takéto články na internete.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group