ISSN 1335-8715

14-03-2006   Branislav Sepeši   Komentáre   verzia pre tlač

Ústava SR i Charta ľudských práv prekonané!

Základné dokumenty o ľudských právach na Slovensku sú oddnes minulosťou. Zdravotníci už nemajú právo na mzdu za vykonanú prácu. „Zubári posielajú pacientov domov.“ Predmetom článku s týmto dramatickým titulkom, ktorý uverejnil v piatok 17. februára denník Pravda, bolo odmietanie ošetrenia pacientov VšZP nad rámec dohodnutého limitu finančných prostriedkov na mesiac február.

Reakcia na príspevok

Dušanovi a Libertianovi
autor: amir
pridané: 16-03-2006 7:50


Dušan, trocha oneskorene ďakujem za Tvoju reakciu.

Niekoľko poznámok: Možno si sám uznal, že nie je možné ušetriť milióny ako si kdesi na začiatku uviedol. Na dobu bežných súdnych procesov s lekármi sa moc neteš. V ktoromsi štáte USA (neviem v ktorom, počul som to v rozhlase, ale nie od začiatku) to tak už je. Pacienti sa za všetko súdia s lekármi. Efekt je jediný: lekári poskytujú starostlivosť iba v prípade ohrozenia života, za bežnou liečbou pacienti cestujú stovky kilometrov. Viem si to predstaviť u nás aj takto: Som chirurg, a robím istý druh operácií. Komplikácie sú 1-2%. U nás, v Kanade, v USA, všade sú 1 - 2%. Tie 2% pacientov ma budú žalovať a každý vysúdi 3 milióny v súlade s terajím zákonom v SK. Nuž ako štátny lekár jednoducho prestanem tento druh operácií robiť. Keby som bol súkromník, môžeš si ľahko spočitať, koľko by som si za každý výkon účtoval, aby som mohol platiť aj prehrané súdy. Mimochodom, stáva sa realitou aj v SK, že rizikové výkony odmieta robiť čoraz viacej pracovísk.

K tým úsmevom. Požičiam si príklad od Libertiana: Predstavme si, že autoopravovne sú súkromné a štátne. Tie štátne musia urobiť každú opravu povinne. Havaruješ a zničíš si predú časť auta. Prídeš k súkromnému automechanikovi, zaplatíš 9500 sk a on Ti vymení zrkadielko. Spíše s Tebou zmluvu, usmieva sa a uvarí Ti kávu. S tým ostatným Ťa odkáže na štátny autoservis. Poisťovňa zaplatí štátnemu austoservisu paušálnu platbu 15000 sk a servis je povinný urobiť Ti generálku karosérie a prednej náopravy za 80 000. Chlapík v štátnom servise má mzdu menšiou ako je priemer v SK. Neusmieva sa na Teba, je uťahaný, opravu Ti urobí a je rád, že Ťa má z krku. Ako sa Ti to páčí - takto do denne funguje v zdravotníctve.

Máš pravdu v jednej veci - nech zdravotníci odídu do normálnejších krajín (podľa mňa je totiž normálne, že lekár, sestra, učiteľ majú v nornmálnom štáte isté sociálne postavenie). Sám odchádzam koncom roka do GB. Oddelenie na ktorom pracujem si bude musieť nájsť náhradu. Ak si ju vzhľadom k mojej úzkej špecializácii nenájde, klesne mu počet koperácií o 30% a bude musieť prepustiť príslušný počet sestičiek a ošetrovateľov. Ale je to jediná cesta - pre mňa osobne a zrejme aj pre Slovensko - aj Slováci si musia odvyknúť od lekárov a sestričiek pracujúcich za mizernú mzdu.

Libertian, bez akejkoľvek irónie sa Ti chcem položiť otázku. Najprv podotýkam, že nie som boľševik ani ficovec a nie je mi sympatický ošetrovateľský štát.
Kevby sa teraz na SK zaviedlo zdravotné poistenie podľa vzoru povinného poistenia aút. Časť občanov by sa nepoistila. V paneláku by zomrel dedko, lebo by ho nemocnica nezobrala. Kto odprace rozkladajúcu sa mŕtvolu? Kto a ako by zabránil v libertiánskej spoločnosti šíreniu infekčných chorôb. Teraz liečime aj im imigrantov z tretieho sveta. Nie pretože by sme boli takí ľudomili, ale pretože nechceme aby sa u nás rozšírili choroby ktoré si priniesli. Ako by to vyzeralo v libertiánskej spoločnosti?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group