ISSN 1335-8715

14-03-2006   Branislav Sepeši   Komentáre   verzia pre tlač

Ústava SR i Charta ľudských práv prekonané!

Základné dokumenty o ľudských právach na Slovensku sú oddnes minulosťou. Zdravotníci už nemajú právo na mzdu za vykonanú prácu. „Zubári posielajú pacientov domov.“ Predmetom článku s týmto dramatickým titulkom, ktorý uverejnil v piatok 17. februára denník Pravda, bolo odmietanie ošetrenia pacientov VšZP nad rámec dohodnutého limitu finančných prostriedkov na mesiac február.

Reakcia na príspevok

RE: Ach ten pokrok
autor: Braňo Sepeši
e-mail: blsepesi@bb.psg.sk
webstránka: http://www.sepesi.blog.sme.sk
pridané: 15-03-2006 13:41


Na tvoj prípevok sa dá nádherne reagovať ešte cynickejšie.
Východne od nás je situácia ešte zložitejšia ako tu. A vidíte, aj tam žijú ľudia. Na drahú liečbu v takom Rusku alebo Kazachstane majú ešte menej prostriedkov ako u nás. A život so smrťou si to všetko pekne triedia. Prežívajú silnejší, zdravší, obnovuje a posilňuje sa genofond. Keď sa na to takto pozerám, výsledok je možno ešte lepší. Vykašlime sa my na drahú diagnostiku a liečbu a poďme žiť ako v Mongolsku.
Keby som toto myslel vážne, asi by ma spoločnosť ukameňovala.
Každý človek má zo zákona nárok byť liečený podľa najnovších poznatkov. Existuje krásny príklad v onkológii. U metastatického karcinómu konečníka alebo čreva je vo svete uznávaná ako štandard trojkombinácia liekov, ku ktorým sa najnovšie pridáva aj u nás v médiách toľko propagovaná monoklonána protilátka. Jeden 3-dňový cyklus takejto liečby stojí cca 400 000,-Sk. Tých cyklov sa dáva zhruba 6, ale v zásade v 2-3-týždňových intervaloch až do vyliečenia alebo do zlyhania liečby. Sami si viete prepočítať koľko miliónov stojí liečba jedného pacienta. Poisťovne vyhradili na takúto liečbu určitý obnos a stanovili kritériá. Povedzme, že takýchto pacientov bude na Slovensku ročne 100-200-300 (čo sú približne správne čísla). Všetci budú spĺňať kritériá. Aktuálna suma vyčlenená na takúto liečbu pokrýva v súčasnosti náklady pre cca 10 ľudí. Podľa akého kľúča mám vybrať človeka, ktorý liečbu dostane a ktorý nie? Všetci predsa majú ústavou zaručenú najmodernejšiu liečbu. Okrem toho je to aj vec etiky.
Keď hovoríme, že v systéme nie je dosť peňazí, hovoríme aj o tomto. Je to všetko drahé ako sviňa!!! Ale lekári za to nemôžu. Prachy, čo chcú na platy sú bagatel oproti tomuto.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group