ISSN 1335-8715

14-03-2006   Branislav Sepeši   Komentáre   verzia pre tlač

Ústava SR i Charta ľudských práv prekonané!

Základné dokumenty o ľudských právach na Slovensku sú oddnes minulosťou. Zdravotníci už nemajú právo na mzdu za vykonanú prácu. „Zubári posielajú pacientov domov.“ Predmetom článku s týmto dramatickým titulkom, ktorý uverejnil v piatok 17. februára denník Pravda, bolo odmietanie ošetrenia pacientov VšZP nad rámec dohodnutého limitu finančných prostriedkov na mesiac február.

Reakcia na príspevok

RE: Zdravotníctvo a trh
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@slovnaft.sk
pridané: 15-03-2006 7:56


0. Nie som ekonóm a ani sa nechcem mudrovať o konkrétnych veciach, keď nemám na to vzdelanie.
1. Systém musí byť nadstavený tak aby Vám zaplatil 27 000 Sk + ostatné náklady (ak nie je lacnejšia alternatíva). Otázka je v tomto prípade spoluúčasť pacienta. Podľa mňa by si mal hradiť minimálne náklady na ubytovanie a stravu (aspoň sčasti, je do diskusie koľko).
2. Zdravotné poisťovne by mali stanoviť sieť zdravotných zariadení na základe požiadaviek pacientov a efektívnosti. Ak sa stanovia, že tvoje oddelenie je potrebné musia ho zaplatiť, ak nie (na čo sa samozrejme zdvihne vlna odporu pacientov, lekárov i samosprávy) treba ho zrušiť a rozdeliť peniaze tým potrebným. Samozrejme musí tu fungovať trh a poisťovne na to musia mať nástroje. Sám poznám nepocnice do ktoých by som v živote nešiel.
3. Ak sú problémy s kvalitou tak treba ich tvrdo postihovať. Tu sú však problémy s falošnou solidaritou a neznalosťou pacienta o svojich právach. Teším sa na dobu, kedy sa budú pacienti súdiť s doktormi o svoje práva. Nie preto, že by som ich chcel pozatvárať, ale aby sa vyčistil trh od "odborníkov" ako spomínaš i ty a ktorí Ti spôsobujú starosti. Združenia lekárov to nie sú evidentne schopné (ani ochotné) urobiť.
4. Stres je dnes všadeprítomný a verím tomu, že mnoho lekárov pracuje v hroznom strese, ale to nie je dôvod aby sa nevedeli správať k pacientovi. Ani teba, keď prídeš do obchodu, vôbec nezaújímají problémy predavača, ale to ako sa k tebe správa.
5. České zdravotníctvo funguje na tých istých princípoch ako slovenské. Jedinou zmenou je, že naozaj majú viac peňazí v systéme s vláda dolieva stále ďalšie, ale ak sleduješ správy tak musíš súhlasiť, že aj tam je dosť problémov. A aj vo Veľkej Britániu sú horúce diskusie o zdravotníctve a v USA tiež prebieha diskusia či je normálne, že desiatky miliónov občanov nemá zdravotné poistenie.
6. To je trh, ale nie dokonalý. Ja som za to aby nespokojní lekári odišli do zahraničia. Im to určite prospeje a my ostaní budeme nútený sa nad tým zamyslieť (čo niekedy bolí) a niečo s tým robiť. Poisťovne by sa mohli zamyslieť nad tým, či je efektívne aby zle platili zlých doktorov a či nie je efektívnejšie lepšie platiť dobrých doktorov. I pacianti by sa mohli zamyslieť či to zdravie je naozaj pre nich priorita (ako deklarujú, ale v skutočnosti kašlú na svoje zdravie) a budú ochotní priplatiť dobrých doktorov (a nie len tliachať, že chcú mať všetko zadarmo). A nesúhlasím, že zdravotníci odchádzajú do normálnejších krajín. Oni odchádzajú do krajín, kde majú lekári lepšie platy a je to hlavne Česko. Tie platy si vybojovala Česká lekárska komora výmenou za servilitu k vláde. To mi nepripadá ako správne riešenie - hlavne pre pacientov.

Takže toto sú názory neekonóma, ktorý tvrdí, že zamyslieť sa nad zdravotníctvom musia všetci a všetci (vláda, parlament, poisťovne, zdravotníci, pacienti) by mali pre to niečo urobiť a nielen prehadzovať zodpovednosť na druhého.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group