ISSN 1335-8715

14-03-2006   Branislav Sepeši   Komentáre   verzia pre tlač

Ústava SR i Charta ľudských práv prekonané!

Základné dokumenty o ľudských právach na Slovensku sú oddnes minulosťou. Zdravotníci už nemajú právo na mzdu za vykonanú prácu. „Zubári posielajú pacientov domov.“ Predmetom článku s týmto dramatickým titulkom, ktorý uverejnil v piatok 17. februára denník Pravda, bolo odmietanie ošetrenia pacientov VšZP nad rámec dohodnutého limitu finančných prostriedkov na mesiac február.

Reakcia na príspevok

RE: Zdravotníctvo a trh
autor: amir
pridané: 14-03-2006 15:39


"Ty si platený ako doktor a máš liečiť pacientov. Čo sa však týka ekonomiky zdravotníctva to môžu robiť jedine ekonómovia (v úzkej činnosti so zdravotníkmi) a ver mi, že sa dajú ešte ušetriť značné milióny."

Dobre, Dušan, zrejme máš svojou kvalifikáciou nejakým sopôsobom blízko k ekonomike a vyznáš sa v pohyboch peňazí lepšie ako ja. Prosím Ťa, zareaguj ešte na nasledovné:

1. už uvedený konkrétny príklad: Do nemocnice príde pacient, ktorý dostane umelý kĺb za 27 000 Sk. Okrem toho dostane lieky stravu, atď, atď. Poisťovňa zaňho zaplatí 18 000 Sk. S patričným 90 dňovým meškaním. Zabudni na tie bláboly o tom, ako poisťova vraj uhrádza toto a ono atď. Ako túto situáciu vyriešia tí ekonómovia. Kde nájdu rezervy?

2. Ďalší konkrétny príklad z finančného stavu za rok 2005: Keby na našom oddelení všetci pracovali zadarmo, i tak by sme vytvárali dlh niekoľko 210 000 Sk mesačne. Počty zamestnancov sú na minimálnych stavoch. Šetrí sa na každej obálke, rezervy nie sú žiadne. Čo na to odborníci ekonómovia?

3. A čo môj usmievavý súkromný kolega, ktorý urobí výkon na priamu platbu za 9 500 sk. (dostáva platbu za výkon a usmievanie). Spomínam ho v minulom príspevku. Mne do smiechu nebolo, keď som okolo jeho pacienta behal niekoľko hodín. (asi som sa usmieval menej)

4. Nemýľ sa o mladých usmievavých kolegoch. Ja som v strednom veku a ako mladý lekár som sa tiež usmieval a pacient bol pre mňa pánboh, urobnil by som preňho všetko. Vtedy mi ešte nevadilo, keď som sa musel rozhodnúť medzui kúpou topánok alebo odborného časopisu. Ak sa niečo v zdravotníctve podstatne nezmení, úsmevy mladých kolegov prejdú.

5. Česi majú na pacienta na rok okolo 600 Euro, my 350. Všetky materiálne náklady sú rovnaké a náš pacient chce mať rovnaké lieky, implatnáty a podnmienky ako český pacient. Čo nato ekonómovia?

6. Pred niekoľkými rokmi si naša nemocica mohla vyberať medzi uchádzačmi - lekármi aj sestričkami. Prácu dostali iba tí naozaj dobrí. Teraz sa začína prejavovať nedostatok zdravotníkov. Lekári aj sestričky pomaly odchádzajú do normálnejších krajín. A nemocnica už berie hocikoho. Odborná úroveň nezadržateľne klesá. Čo na to ekonómovia? Čo trh?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group