ISSN 1335-8715

14-03-2006   Branislav Sepeši   Komentáre   verzia pre tlač

Ústava SR i Charta ľudských práv prekonané!

Základné dokumenty o ľudských právach na Slovensku sú oddnes minulosťou. Zdravotníci už nemajú právo na mzdu za vykonanú prácu. „Zubári posielajú pacientov domov.“ Predmetom článku s týmto dramatickým titulkom, ktorý uverejnil v piatok 17. februára denník Pravda, bolo odmietanie ošetrenia pacientov VšZP nad rámec dohodnutého limitu finančných prostriedkov na mesiac február.

Reakcia na príspevok

Zdravotníctvo a trh
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@slovnaft.sk
pridané: 14-03-2006 8:38


Zdravotnícky systém nefunguje na Slovensku efektívne už dosť dlhý čas. Je to spolovice socialistický model, kde sú deformované vzťahy medzi poskytovateľmi starostlivosti, poisťovňami a pacientmi. Každý z týchto prvkov má svoje záujmy a každý sa snaží ich presadiť. V súčasnosti je systém dosť nepružný a zdravotné poistenie je v podstate daňou. Je pravda, že zdravotníci sú svedkom deformovaného systému, kedy sú rôzne limity na výkony, poisťovne neplatia tak ako majú, sú zaťažovaní rôznou zbytočnou administratívou atď. Určite majú nárok byť nespokojný. Čo mi však chýba sú návrhy na riešenie tohoto stavu. Lekári majú svoju komoru a bezpochyby značnú intelektuálnu kapacitu. Ich návrhy na riešenie dnešného súčasného stavu však tomu nenasvedčujú. Argumenty typu: problém je len v peniazoch, treba posilniť právomoci lekárskej komory, aby sa zvýšila kvalita sú typickým lobistickým tlakom výhradne svojich záujmou. Od lekárov (lekárskej komory) by som očakával aspoň návrhy systémoveho riešenia problémov v zdravotníctva. Ale zdá sa, že nedokážu prekročiť svoj "úzky záujmový" tieň. Zarazila ma i arogantné správanie sa predstavitela lekárskej komory (meno si nepamätám) v diskusii na TA3, kde sa snažil robiť zo všetkých, ktorí nesúhlasili s jeho argumentáciu (hlavne redaktorky) nevzdelancov a hlupákov.
Lekári stále mávajú starostlivosťou o pacientov, ale s vlastnej skúsenosti môžem povedať, že (mimo súkromnej sféry) vzťah pacienta a lekára je značne deformovaný a lekári sa stavajú do pozície bohov, ktorí si láskavo nachádzajú čas pre nevďačných pacientov. A ak príde díler liekov, pacienti majú smolu a čakajú neraz v horúčkach, kedy si lekár so zástupcom nejakej firmy (zväčša 25 ročnej peknej slečny) dohodne svoje "kšefty". Však aj oni chcú ísť na dovolenku (školenie). Korupciu nebudem rozoberať tá je samozrejmá a mnohím (našťastie nie všetkým) lekárom tetnto tak kritizovaný systém vcelku pre ich "kšeftíky" vyhovuje.
Nechcem tu odsudzovať lekárov, ale jednoducho od tak vysoko vzdelaných ľudí očakávam viac ako sme všetci svedkom.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group