ISSN 1335-8715

08-03-2006   Pavol Zlatoidský   EUtópia   verzia pre tlač

Švédsky raj zlodejov

Jeden z mýtov, ktoré kolujú po svete o Švédsku, je, že je to krajina s veľmi nízkou kriminalitou. Táto téza platila možno pred tridsiatimi rokmi. V súčasnosti je Švédsko podľa štatistík uverejnených denníkom Dagens Nyheter na tom horšie ako New York (s porovnateľným počtom obyvateľov).

Reakcia na príspevok

RE: Zahranicie
autor: jgalt
pridané: 10-03-2006 15:04


Kde to pre boha vyplyva z mojho vyroku? Matematika je predsa rozsiahla meta-vedna disciplina. Anarchia je akurat jeden model spolocnosti, ktory je postaveny na konkretnom systeme specifickych vyrokov, cize nie sice matmatickych vzorcoch ako priamka, ale logickych vyrokoch.

Preto som anarchiu porovnal k matematickym modelom, pretoze ani jeden v realite neexistuje, aj ked sa casto na popis reality pouzivaju. Rozdiel medzi modelmi a realitou je ten, ze modely su zalozene na axiomoch, ktore su dane, kdezto hypotezy o realite musime stale objavovat, testovat a vylepsovat. Stale hladame model pre popisanie reality, ktoreho axiomy a z nich vyplyvajuce spravanie co najlepsie (co najbezrozpornejsie) realitu popisuju. Hypotez - modelov s axiomami mozeme navymyslat hromady, ale len tie testovatelne a bezrozporne maju vyznam. Anarchia je preto vzhladom k realite netestovatelna hypoteza, pretoze sa este nevytvorili podmienky pre jej testovanie - jej testovanie je dokonca zakazane pod hrozbou nasilia. Cize o ziadnom vedeckom predpovedani spravania sa spolocnosti nemoze byt ani reci. Problem vsak spociva v opacnej hypoteze, ktora je nanucovana nasilim - hypoteza o nutnosti inicializacie nasilia proti ludom, ktori ziadne nasilie neinicializuju, z dovodu, aby vraj nenastalo bezpravie, a ktoru nanucuju staty. Je to nevedecka netestovatelna dogma a pouzivat nasilie na zaklade nej je iracionalne, pretoze takisto nemozeme vedecky predikovat spravanie sa spolocnosti, ktora je ako spravne prilis zlozita, a preto je taketo nasilie typicky prejav socialneho inzinierstva.
Cize sila pro-anarchickeho argumentu nemoze spocivat v dokazovani (hypotezy sa tak ci tak dokazovat nedaju, ak iba testovat) prednosti anarchie, ale v tom, ze anarchia (neinicializacia nasilia) je default riesenie, ak nevieme dokazat opak, co ucite nevieme. Abarchisti, ktori sa snazia predikovat, ako to bude fungovat v anarchii preto robia chybu. NIc take sa neda dokazat a mali by sa sustredit iba na "prezumciu defaultoveho riesenia".


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group