ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: tak trochu podvod
autor: Lukas Krivosik
pridané: 07-03-2006 16:50


Pan Michalka, neviem, kde v mojom clanku ste vycitali, ze papeza povazujem za libertariana. Cirkev by mala byt otvorena tak voci tym svojim clenom, ktori maju lavicovejsie nazory, tak ako je tomu dnes, ale mala by byt viac otvorena aj voci tym krestanom, ktory v ekonomike vyznavaju slobodny trh.

Moj clanok je postaveny vo vztahu ku krestanstvu na troch tezach:

1. Subjektivisticka teoria hodnoty sa vyvinula v katolickom intelektualnom prostredi, v prostredi scholastikov a jezuitov. Z tohto tvrdenia nevyplyva, ze papezi su libertariani a dokonca z tohto tvrdenia nevypliva ani nic pre katolicku socialnu nauku.

2. Objektivisticka teoria hodnoty vznikla v protestantskom prostredi. A je mozne, ze za tym je gnosticka podstata protestantizmu.

3. Katolicizmus a ekonomicky liberalizmus nemusia byt a nemali by byt antagonistickymi.

"Tradicionalisti sa izolujú od spoluveriacich? A nepletiete si náhodou tradicionalistov so sedisvakantistami, ktorí považujú pápežský stolec po II. vaticane za neobsadený?"

Vobec nie. Tradicionalisti sa izoluju aj od ostatnych konzervativcov. Izoluju sa od inych nabozenskych konzervativcov, izoluju sa od obcianskych konzervativcov a izoluju sa od klasickych liberalov.

"Podľa Vás je ľudská spololočnosť nejaký naprogramovateľný stroj, čo buď fubguje alebo nefunguje? Ja si myslím, že je skôr niečim organickým."

Nie, spolocnost je naozaj organicka, ale jej institucie su naozaj velmi jemnou mechanikou. Stat a spolocnost nie je to iste, dufam, ze v tomto medzi nami neexistuje spor.

"Ale p. Krivošík ešte včera ste boli presvedčený že katolicizmus formoval liberálnu ekonomiku (tú najžhavejšiu súčasnosť a realitu)a odrazu ste teraz presvedčený že vývoj neformuje? Tomu hovorím obrat o 180 stupňov."

Este raz, to ze vychodiska libertarianskej ekonomie vznikli v katolicizme, neznamena, ze dnesna cirkevna hierarchia formuje realitu. Naozaj vacsinou viac na realitu reaguje ako by ju formovala. Samozrejme, bolo by lepsie, keby ju formovala viac.

"Pomoc chudobným krajinám. - ide o to čo pod pomocou rozumel pápež"

Aha, takze zase sme sa dostali k elastickym ustanoveniam socialnych encyklik, ktore sa daju vykladat velmi tvorivo, co je podla mna dobre, lebo ulohou cirkvi je byt sirokou strechou pre siroke spektrum politickych nazorov veriacich.

Avsak ako viete, ze papez nemal namysli priamu financnu pomoc chudobnym krajinam??? Len preto, lebo sa tento druh pomoci v poslednych tridsiatich rokoch ukazal ako kontraproduktivny.

"ide o to čo pod pomocou rozumel pápež a čo organizácie v ktorých sedia neoliberálny doktrinári ako MMF a pod. "

Tak toto je vtip tyzdna. Ste velmi na omyle, ak si myslite, ze v MMF a SB sedia "neoliberalni doktrinari". Prave naopak, vacsinou tam sedia byvale deti kvetov, 68-kari, ktori tie institucie pouzivaju ako pokusny priestor pre zlepsovanie zemegule.

Svetova banka je dnes uplne nepotrabna, kludne ju zajtra zrusme a to iste MMF.

"A o tom hovoria neo-liberáli čo najmenej, pretože by sa ukázalo, že tento úžernícko-hypotekárny pan-ekonomizmus založený na abstraktných finančných operáciach s číselkami a papierikmi, ktoré nie sú kryté ničím, je jednou z hlavných príčin tohoto marazmu."

A kto zato moze, ze peniaze uz nie su viazane na zlato? Su to "neoliberali"? Rozhodne nie! Prave oni su za opatovne zavedenie bud zlateho alebo komoditneho standartu.

A skutocnost, ze peniaze su kryte dlhom nie je zodpovedna za marazmus tretieho sveta. To by mna nikdy nenapadlo. Tie dlhom kryte peniaze su hrozbou prave pre nas, pre Zapad, cele to je jedna velka pyramidova hra.

Ale za oddelenie penazi od hodnoty nemozu liberlni ekonomovia, ti totiz pred tymto krokom varovali. Naopak, mozu zato populisticki politici od lava do prava a keynesianski ekonomovia.

To je najhorsie, ze ked sa tato pyramidova hra zruti, ludia ako vy budu tvrdit, ze zato moze "neobmedzeny kapitalizmus". Naopak, bude zato moct statny monopol na tlacenie penazi a debilita a kratkozrakost politikov, ktori tento monopol spravuju.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group