ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: katolici vs trh?
autor: clivia
pridané: 03-03-2006 18:06


Ty tvrdis:
Pravda bez privlastkov je to, v co verime, ze je spravne, uzitocne a prakticke verit.

Priklad:
V roku 1982 sa vedcom podarilo objavit zivucu urazku vsetkeho, co sa pokladalo za prirpdne zakony, stvorenie priam pekelne. Aspon tak,ako sme si to peklo predstavovali, to horuce, k neprezitiu vnutri zeme. Ponorkam stavanym na hlbky 2500 m a viac sa podarilo preniknut do velkych priekop na morskom dne, kde sa otvorenymi vetrakmi zenie prehriata morska voda v chocholoch z kominov v zemskej kore tzv. "black smokers". Nie je to len horuca voda alebo para ci para pod tlakom ako v laboratoriu (na kt. sme sa desatrocia spoliehali ako na najistejsiu cesto k zniceniu vsetkeho mikrobialneho zivota). Je to nesmierne horuca voda pod nesmiernymi tlakmi o teplote asi 300 st.C. V takej teplote by existencia zivota ako ho pozname, bola nemyslitelna. Bielkoviny a DNA by sa rozpadali, enzymy denaturovali,cokolvek ziveho by umrelo. Uz davno sme vylucili moznost zivota na Venusi, vylucili sme moznost zivota v skorych fazach vzniku Zeme pred 4mld rokov z tych istych dovodov. B.J. Baross a J.W.Deming objavili vo vode vytazenej z onych hlbokomorskych prieduchov pritomnost kvitnucich bakterialnych kolonii. Ba co viac, nielenze prezili ale sa veselo rozmnozovali, ked boli vynesene v titanovych puzdrach a zatavene v tlakovych komorach ohrievanych na teplotu 250 st. C. Dali sa zabit - schladenim vody na bod varu.

Aby som to zhrnula, tento pripad znacne zmenil nas pohlad na zivot. Dovtedy sme verili, ze je spravne a uzitocne a prakticke verit, ze zivot pri teplote 300st. C je nemoznym.
Tento pohlad na pravdu sme museli zmenit v r. 1982. Uz to zrazu nebola pravda, a zacali sme verit v nieco ine. A ja zase kladiem otazku, mozeme hovorit o istote tam kde sa deju zmeny?
Co je pravda v tomto pripade, ako sa nam to javilo do r. 1982 alebo ako sa nam to javilo po roku 1982?
Dostavame sa k ovplyvnovaniu nespravnymi nazormi a vedeckou literaturou, prave vdaka nim sme mali do r. 1982 predstavu znacne odlisnu ako bola skutocnost.
Cize, myslim si ja, nasu predstavu, tu si nerobime len na zaklade nasich zmyslov ale aj na zaklade nasich poznatkov, ci skusenosti s danou vecou. Hlavne priciny preco sa dopustame omylov, su v nas, nie vo veci, kt. poznavame. Moze to byt nasa prenahlenost, ako v pripade s chrobakom, alebo predsudky, nespravne nazory, davova psychoza, literatura, cokolvek. Istota ci neistota sa rodi v nasich hlavach pri posudzovani informacii ktore vnimame a informacii, kt. mame ulozene v mozgovych zavitoch ako vysledok nasho vnutorneho rozumoveho procesu na baze logiky a moze ale nemusi byt v sulade s tym ako sa nam dana vec javi prave teraz.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group