ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

tak trochu podvod
autor: B.Michalka
pridané: 02-03-2006 22:52


1. Pán Krivošík buď zavádza alebo sa stal obeťou omylu. Odvolávajúc sa na fiktívnu symbiózu katolicizmu a ekonomického liberalizmu, ktorú ako tvrdí vyčítal v knihe M. Štefunka hovorí, že ekonómovia rakúskej školy a obhájcovia voľného trhu inšpirovali Jána Pavla II. pri písaní encykliky Centisimus Annos. Odporúčam mu prečítať si článok od toho istého M. Štefunka z 13.12.2001 na web stránke K.I. M.R. Štefánika s názvom Encyklika Centisimus Annus a nesprávne chápanie liberalizmu. Tu je malá ukážka: "Ak by sa niekto po letmom prečítaní Centesimus Annus rozhodol založiť politickú stranu s cieľom aplikovať idey obsiahnuté v tejto encyklike, pokojne by jej program mohol nazvať Kresťanská sociálna demokracia.
A keby to s presadzovaním svojej politickej línie myslel naozaj vážne, na konci jeho snaženia by sme sa ocitli v totalitnej krajine so síce nominálne uchovanými individuálnymi vlastníckymi právami, ale tie by boli neustále obmedzované v mene "vyšších hodnôt" kresťanskej (katolíckej) náuky."
Toľko M. Štefunko. Ak toto považuje p. Krivošík za Štefunkov prejav akceptácie svojich tvrdení o inšpirácii Jána Pavla II. rakúskou školou a liberálnou ekonómiou, tak mu gratulujem k extrémne vyvinutému pozorovaciemu talentu.
2.Podsúvanie novodobých ekonomických doktrín scholastickým mysliteľom, pripomínajúce toporné snahy G.K. Chestertona a J. Maritaina vidieť za každým stredovekým mysliteľom demokrata, sa datuje publikáciou Alejandra A. Chafuena: Christians for Freedom: Late Scholastic Economics, ktorá je odvety masovo exploatovaná všetkými platonickými milovníkmi trhovej anarchie od M. Nowaka po patra Sirica, za účelom podkopania Katolíckeho sociálneho učenia. Ale zatiaľ čo M. Štefunko si určite nemyslí, že liberálna ekonómia ma katolícky pôvod ako p. Krivošík, veď by inak nepublikoval na slovenskej neo-konzervatívnej hlásnej trúbe, kde by sme praktizujúcich katolíkov museli hľadať velmi usilovne, aby sme ich našli; tak p. Krivošík si tu trošku zafantazíroval v domnení, že pod vplyvom zopár prestaviteľov neskorej scholastiky, ktorí patria skôr k okraju ako k hlavnému prúdu (a to nehovorím o tom, že scholastika nie je Cirkev ale tiež len jej malá časť)sa katolíci s radostným spevom na perách vrhnú na budovanie svetlých liberálno-tržných zajtrajškov pan-ekonomického všezbratania.
Trošku naivné.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group