ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: katolici vs trh?
autor: D
pridané: 01-03-2006 23:30


Toto je dobra definicia(aj na tu dualisticku odhmotnenost, ved nerovove stavy nie su "nehmotne")

OK, ten priklad je velmi ilustrativny. On sa samozrejme mohol mylit, ci to co udiera je to, co sa spaja s jeho skusenostou a co bezne nazyva chrobakom resp. rozlisuje od inych veci ako chrobaka.

V tom ako sa mu javil sa nemylil. Javil sa mu/prejavoval sa najprv ako chrobak. Omyl? V tomto zmysle urcite nie.
Mohol sa mylit ale v tom, ci je to chrobak.(=ci sa to prejavuje ako sa prejavuje to, co nazyva chrobakom). To ako sa veci okolo nas prejavuju, to je to, co nazyvame "skutocnostou".

Spociatku sa to prejavalo ako chrobak a nejavilo sa (mu to) ako nieco ine, takze "logika" bola spravna.
Ale rychlo zistil, na zaklade dalsieho prejavu, ze sa to prejavuje ako to, co rozlisuje od ineho a pomenuva jazykovym symbolom klinec.
Pravda bez privlastkov je to, v co verime, ze je spravne/uzitocne/prakticke verit.
Moze verit, ze to co mu drzalo zasteru bol chrobak, ale zjavne v takej niere nevidel uzitocnost/praktickost. Boh existuje pre toho, kto veri, ze je uzitocne, z akychkolvek dovodov, v neho verit. Presviedcanie o vlastnej pravde je vlastne procesom presviedcania inych o praktickosti toho, v co verime a vyvracanie pravdy v ktoru veria inym je vlastne snahou presvedcit ich, ze je pre nich neprakticke verit v to, co veria.

"Logicka pravda je teda zhoda pojmu, ktory mame o veci s vecou samou"
Ale vysvetli tu zhodu. Ked sa pozeram na jablko "ktore sa prave uvolnilo zo stromu" a "pada kolmu ku zemi", hovorim pravdu alebo nie, je moj vyrok pravdivy alebo nie? Budes vyvracat pravdu dietatu, ktore taky vyrok vyslovi? Asi nie. Preco?

"je to uvedomenie si, ze to co mame v predstave, nie je iba pomyselne bytie, jestvujuce len v nasej mysli, ale ze nieco podobne jestvuje i mimo nej - v skutocnosti."
Ale to co nazyvame skutocnostou "Je ... zachytenie veci v jej podstatnych znakoch v tom, co ju robi, tym cim je a co ju odlisuje od vsetkych ostatnych.".
Da sa povedat, ze vecou nazyvame "to ako sa to prejavuje", nic ine "pozorovat/skumat" nemozeme, s nicim inym sa nemoze spajat nasa skusenost, na zaklade nicoho ineho nemozeme rozlisovat medzi dvoma predmetmi.

"Predstav o tom co je zhoda muzu byt na tisice, ale zhoda medzi rozumom a vecou je naozaj len jedna."

Predstav o tom, ako "sa to moze prejavovat" mozu byt tisice, ale "zhoda s tym", ako vieme, ze sa nieco prejavuje, je "len jedna." ;-)

"Pravda nesposobuje vo svete tolko dobra, kolko zla v nom sposobuje jej zdanie."
Prelozim to zase do svojho jazyka:
Viera v pravdu, ktora sa nam javi ako uzitocna nesposobuje tolko dobra vo svete, kolko zla v nom sposobuje pravda, v ktoru verit za uzitocne nepovazujeme.
Ale obavam sa, ze je to tazko sumeratelne, aj ked rozumiem, co na co chcel upozornit ;-)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group