ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

Na slovo, pán šéfredaktor !
autor: Logos
pridané: 28-02-2006 12:41


Vážený pán Krutošík,
už nejaký čas zpovzdiali sledujem (aj) Váš internetový časopis, v snahe objaviť intelektuálne diskusné fórum nezávislého myslenia. V jednej Vašej replike oponentovi uvádzate: "PS sice nema velku citanost, ale mozno by si sa divil, kto vsetko nas cita. A mozno by si sa divil, co si mnohi z tychto ludi myslia". Ako šéfredaktora by Vás to mohlo zaujímať. Začnem od lesa.

Ešte v čase keď tu vyčíňal reálny socializmus, vytvorili sme na našom ústave malú skupinu, ktorá poriadala čas od času (sama pre saba) "vedecké" konferencie na rôzne témy. Nejednalo sa o žiadne disidenstvo. Bola to spontánna snaha paródiou "vedeckých" prednášok, s autentickým linguaggiom, zachovať si duševné zdravie a nezávislé myslenie v prostredí, keď televízia, noviny a ideologické školenia ho všemožne deformovali. Pripomínam to preto, lebo súdim, že väčšina diskutujúcich na PS má z toho obdobia (našťastie) len sprostredkované skúsenosti.

Pri mojom prvom stretnutí s Pravým spektrom som si spomenul na naše "vedecké" konferencie. Nazdával som sa, že ide o nejakú paródiu. Posúďte sami, citujem:

"Dúfajme, že raz bude tá správna doba pre návrat kráľovského majestátu, že ľud pochopí, že slúžiť kráľovi prináša väčší osoh, ako podriaďovať sa rozhodnutiam inštitúcií, ktorým nikdy nebude patriť ich srdce. Pochopí, že „žiť pod vládou dobrého kráľa Aragorna“ nemusí byť len zbožným prianím či ironickou poznámkou. A že tieto slová Tolkienovho príbehu nebudú platné len pre vymyslenú postavu Aragorna:
„Aragorn si kľakol a Gandalf (zosobňuje pápeža) mu nasadil korunu na hlavu“.
„Prichádzajú dni kráľov a nech sú požehnané, kým budú stáť tróny Valov!“
Keď Aragorn vstal, všetci na neho hľadeli mlčky, lebo mali dojem, že sa im ukázal prvý raz. Čnel nad všetkými, vysoký ako dávni morskí králi. Zdal sa starý a predsa v rozkvete mužnosti. Na čele mu sídlila múdrosť, v rukách mal silu a moc uzdravovania (tu by som rád upozornil na vieru v uzdravujúcu moc kráľov v stredoveku, ako aj na to, že bez kráľa zem upadá, najkrajšie to hádam vyjadril T.S.Eliot vo Waste Land) a okolo neho sa vznášalo svetlo. Faramir zvolal:
„Vidíte kráľa!“
V tej chvíli zaduli všetky trúby a kráľ Elassar vykročil k závore. …Na najvyššej vežičke citadely zaviala zástava Stromu a hviezd a začalo sa panovanie kráľa Elessara, ktoré ospievali mnohé piesne“.

Nebola to paródia. Je to skôr tragédia, že autori PS (predpokladám mladí ľudia) sa vzájomne prekárajú v tom, kto je konzervatívnejší, pričom za mieru konzervatívnosti považujú počet storočí späť do minulosti, kedy sa spoločnosť blížila k ideálu. Jednoznačným víťazom sa stal stredovek, ktorý si vybudoval ochranné mechanizmy (Svätú inkvizíciu) proti narušiteľom spoločenskej harmónie. Kedysi dávno som mal (akademicky vzdelanú) kolegyňu, ktorá ma z hľbky duše presvedčovala, že cirkev bola v práve v kauze Galileo, pretože ten sa "miešal do vieroučných záležitostí". Ani vo sne mi nenapadlo, že v nasledujúcej generácii, už v slobodnej demokratickej spoločnosti, "vstanou noví bojovníci" za legitímne práva a obhajobu Svätej inkvizície.

Konzervatívne sily a konzervativizmus v tom najširšom slova zmysle je legitímnou a prepotrebnou súčasťou širokého spektra spločenských síl. Malé extemporé: Najväčším predmetom aké kedy človek premiestňoval z miesta na miesto sú vrtné plošiny, zhotovené v suchých dokoch. To podstatné, čo chcem zdôrazniť je to, že na miesto určenia plošinu ťahá asi 12 remorkérov, pričom (kvôli stabilite) aspoň 3-4 dozadu a po jednom na obe strany. Analógia so sociálnym progresom je očividná. Konzervatívne sily (v tom najširšom slova zmysle) s akcentom na spoľahlivo odskúšané stereotypy bránia prekotnému prijímaniu často streštených novôt, ale aj tak by mal byť smerom dopredu zapriahnutý aspoň o 1 remorkér viac ako dozadu, ak nechce spoločnosť zabŕdnuť na mieste (staroveký Egypt, nehybnosť súčasného moslimského sveta).

Vážený pán Krutošík, je Vaše nezadatelné právo, ako šéfredaktora, smerovať PS tak, ako Vám vyhovuje, ale ak nemá byť jeho poslaním samoúčelné presvedčovanie presvedčených členov jednej ultrakonzervatívnej sekty (konzervatívnych smerov je veľa), tak by ste sa mali otvoriť svetu a poskytnúť toto fórum širšie spektrum slobodného nezávislého myslenia. Aspoň taký je názor nezávislého pozorovateľa "z poza plota".

Všetko najlepšie Vám praje Logos.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group