ISSN 1335-8715

26-05-2004   Mária Nemcová   Komentáre   verzia pre tlač

V Iraku treba zotrvať

Blíži sa termín odovzdania moci Američanmi do rúk Iračanov a medzičasom sa aj my pýtame, či majú naši chlapci zotrvať v Iraku. Argumentácia proti sa opiera o to, že zbrane hromadného ničenia sa nenašli. Navyše, objavili sa ohavné zábery mučenia irackých väzňov americkými vojakmi, publikované zlyhania americkej administratívy a iné škandály...

Reakcia na príspevok

Iracka ropa aktualne
autor: PeterS
pridané: 31-05-2004 1:42


Nieco som Vam sem prelozil. Su to infos ako z rychlika, ale aspon to v kocke popisuje aktualnu situaciu.

http://www.sundayherald.com/4232...
Bush si bol istý, že už teraz mali iracké ropné zásoby opäť tiecť.
... Ďalšia veľká chyba

V júli roku 2002 Obranný politický výbor Pentagonu uskutočnil krátku inštruktáž s Laurentom Murawiecom z Rand Institute. Ako sa poradná skupina intelektuálov a vládni úradníci dopočuli, Saudská Arábia bola vykreslená ako nepriateľ Spojených štátov. Saudi boli označení za "jadro zla, hnací stroj, najnebezpečnejšieho oponenta".
Predsedom výboru bol Richard Perle, bývalý úradník Pentagonu. V zdĺhavej prezentácii Murawiec nenačrtol politiku Bieleho domu. Ale jeho názory boli v súlade s názormi kľúčových osôb v Bushovej administratíve, ako viceprezidenta Dicka Cheneyho a tajomníka ministra obrany Paula Wolfowitza, napísal James Cusick.
Prezentácia týchto proti-saudi analýz sa zhodovala s rastúcimi neo-konzervatívnymi diskusiami vo vnútri administratívy prezidenta George W. Busha o tom, či sa vojensky postaviť proti Iraku Saddama Husseina.
Perle bol jedným z najhlasnejších zástancov vojny proti Iraku. Murawiecova inštruktáž argumentovala, že zosadenie Saddama bude prostriedkom k cieľu, ktorým je zmena saudského režimu, ktorý je, ako sa na porade argumentovalo, väčším problémom, pretože celosvetovo financuje a podporuje radikálne islamské hnutia.
Murawiec povedal, že Saudi veria, že boh umiestnil ropu v ich kráľovstve v zmysle "duchovného osvedčenia"; povedal, že kráľovský dvor Saudov bol centrom pre "seba deštrukciu arabského sveta" a zatiaľ je tam Arábia "ktorá nepotrebuje byť saudovská".
V poslednom slajde jeho prezentácie bola ponúknutá "grand strategy" pre blízky východ: tá hovorí "Irak je ústredný bod. Saúdská Arábia je strategický stred." ("Iraq is the pivotal point. Saudi Arabia the strategic pivot.")
Pentagon ukončil inštruktáž s tým, že nejde "o pohľad ministerstva obrany". Ale, aby bolo vidieť aký dôležitý je US náhľad na globálny vplyv na Saudov a ich susedov bohatých na ropu, treba sa vrátiť späť do januára 1973 kedy Washington po prvý krát zostavil plán obsadenia ropných polí v Saudskej Arábii, Kuwaite a Abú Dhabí s cieľom čeliť vtedajšiemu ropnému embargu uvalenému na západ.
US dobrodružstvo z roku 1973 sa na blízkom východe neuskutočnilo. Invázia do Iraku v roku 2003 už áno.
Saddamov Irak vlastnil druhé najväčšie zásoby ropy na svete. Ale po dvoch dekádach vojny a sankcii, priemysel je prakticky na kolenách, bez investícií a nových technológií potrebných pre posilnenie produkcie ropy.
Na svojom vrchole Irak produkoval 3.5 miliónov barelov ropy denne. Predvojnové odhady urobené v US stanovili potenciálny výkon na 6 miliónov barelov denne – zmena, ktorá Irak dostane na štvrté miesto za Saudov, US a Rusko.
Po roku okupácie Iraku vedenej US sú akékoľvek nádeje ohľadom Iraku v stave od "nula k nič", dokonca ani mierny vplyv na Saudmi ovládaný OPEC.
Podľa Paula Horsnella, vedúceho energetického analytika v Barclays v Londýne, US riadená Coalition Provisional Authority (CPA) ktorá riadi a udržuje iracký ropný priemysel, kontroluje iba "zo dňa na deň" bázy odvetvia, ktoré je ešte stále v rukách Iračanov. S investíciami, technickými kontraktmi, a US ropnými expertízami CPA mala možnosť zvrátiť chorý iracký priemysel. Ale podľa Horsnella: "CPA urobila veci len horšími. Rok riadenia CPA je príbehom úpadku."
Horsnell tvrdí, že CPA pre tento rok pridelila ropnému priemyslu v Iraku nulový kapitálový rozpočet s malou zmenou v budúcom roku. Ďalej tvrdí, že riadenie CPA spôsobilo, že sa neotvorilo žiadne nové pole, ropný sektor je po bojoch v trvalom úpadku a nešetrná nadprodukcia niektorých irackých ropných polí zničila ich budúci potenciál. Niektoré, podľa Horsnella "sú vhodnejšie pre dodávky vody, než ropy", vďaka ich technickému zničeniu.
Z odovzdania moci novej dočasnej irackej vláde sa neočakávajú veľké zmeny v irackom ropnom sektore. Iracká ropa je stále technicky vlastnená štátom, avšak je nepravdepodobné, aby sa komplexná kontrolná sieť ropných príjmov CPA len tak previedla na novú kvázi zvrchovanú vládu.
Akékoľvek očakávania, že US okupácia môže rýchlo otočiť situáciu v irackom ropnom priemysle tak, aby tento mohol vplývať alebo bol výzvou pre OPEC zmizli. Aktuálny výkon je 2.8 miliónov barelov denne. Cieľom ku koncu roka je 3 milióny barelov. Do konca roku 2005 CPA hovorí o 4 miliónov barelov denne, ale žiadny z významných analytikov neberie tieto predstavy vážne. Jeden z analytikov Seymour Pierce povedal: "Nemôžete vyčarovať milión barelov denne z ničoho.".
Čo sa stane ak nová iracká vláda napadne platnosť niektorých z vysoko lukratívnych ropných kontraktov rozdávaných CPA americkým firmám je nejasné. Spojené národy už vyjadrili svoje znepokojenie z toho, že v Iraku vytvorené tržby z ropy sú používané na financovanie CPA a že predvojnové fondy "ropa za potraviny" organizované OSN sa tiež dostali pod kontrolu CPA.
Ale najnaliehavejším problémom pre Bushovu US administratívu, ktorá potrebuje ubezpečiť (svet), že sa aktuálna globálna produkcia ropy zvýšila, je zabrániť, aby sa Irak dostal do občianskej vojny, ktorá by prakticky zastavila iracký export ropy, a súčasne by mohla vniesť nestabilitu medzi susediacich producentov v Zálive, od ktorých sú US vysoko závislé.
Dokonca aj bez chaosu občianskej vojny, dlhý zoznam sabotážnych útokov na iracké ropné zariadenia a dôsledky týchto útokov na zásobovacie schopnosti, udržujú rastúce pochybnosti o dlhodobej schopnosti Iraku stať sa opäť významnejším hráčom. Jeden analytik povedal: "Rozhodujúcimi sú tu politická stabilita a kontinuita. V súčasnosti nemá Irak ani jedno, ani druhé. A na obzore nevidieť nič, čo by ukazovalo na rýchlu zmenu."
Avšak Horsnell, má jasno v jednej veci: "Ak by tam nebola žiadna invázia, súčasná cena ropy by bola nižšia."
Nestabilita vo vnútri Iraku, ktorá nasledovala po koaličnej invázii vyživuje ďalší vrchol v cenách ropy, ktorý bol v posledných 50 rokoch nasledovaný recesiou. Ak toto bol neo-konzervatívny plán pre blízky východ a Irak bol považovaný za jeho kľúč, neodomklo to nič - ak teda nebudeme hovoriť o ďalších problémoch.
30. máj 2004

PS. To posledne Horsnellovo tvrdenie, dakujem pekne, a propos, nie je to tiez nieco na sposob okradania? Nikde nie je napisane, ze invazie treba viest, aj ked mozu byt "spravodlive", ale ak vedu k zvyseniu mojich vydajov na benzin, mam pocit, ze ma ich iniciator okrada. Aspon podla tu prezentovanej logiky by to tak malo byt. Ide o nevhodny zasah do trhu (znicenie infrastruktury a pod.). ????


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group