ISSN 1335-8715

19-02-2006   Michal Drotován   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Interrupcie z pohľadu európskeho a amerického práva

Vo svojej krátkej štúdii sa venujem problematike potratov z pohľadu európskeho a amerického práva. Téma interrupcií je veľmi háklivá a emotívna. V práci neriešim morálne a spoločenské dôsledky potratov, ale analyzujem tento problém z pohľadu legislatívneho. Na základe právnych podkladov dokazujem napríklad to, že známy spor Roe vs. Wade fakticky nevychádza z Ústavy USA a že Európsky dohovor nehovorí o žiadnom práve na interrupcie.

Reakcia na príspevok

Legislativny zakaz interupcii je hlupost
autor: tomas
pridané: 20-02-2006 10:39


Uplny legislativny zakaz interupcii je hlupost. To by nemalo za nasledok vymiznutie interupcii, ale len ich vykonavanie nacierno ci v zahranici, vznik interupcnej turistiky a roznych polokriminaknych skupin, ktore by sa na tuto cinnost zameriavali. Okrem toho by hrozilo, ze v mnohych pripadoch by mohli byt potraty vykonavane neodborne a bol by ohrozeny zivot zeny. Aj ked povazujem interupcie za zle, som za rozumny (nie liberalny, ktory umoznuje interupcie len tak) interupcny zakon, ktory v state musi existovat. Z etickeho hladiska moze byt urcita vec nespravna, ale legislativne ju treba usmernit, pretoze clovek nedokaze vzdy eticky ideal plnit. Existuju pripady, ked vyhnut sa potratu nie je vzdy mozne. Napr. narodenie buduceho dieťaťa mohlo ohrozit zivot matky. Tu stoji zivot proti zivotu. Bud zomrie dieta alebo zomrie matka. Prerusenie tehotenstva sa v takomto pripade javí ako mensie zlo a je eticky pripustne na zaklade lekarskej indikacie, aby matka zostala nazive, lebo ma mozno dalsie deti, ktore treba vychovavat. Matka by mala mat pravo sa rozhodnut aj vtedy, ked dieta sa narodi geneticky tazko postihnute. Stat nemoze prikazovat matke a rodicom, ze aj tazko postihnute dieta sa musi narodit, ak nemaju dost dusevnych sil na jeho prijatie. Matka by mala mat pravo sa rozhodnut aj v pripade znasilnenia, ci incestu. Aj ked treba bojovat proti interupciam, vynimky umoznujuce potrat v zdovodnenych pripadoch v suhlase so statnym zakonom musia byt. V demokratickom state, ktory nema tendencie k totalite, by rozumny interrupcny zakon mal byt. Ide len o to spravne a eticky urcit hranice, kedy je nieco takeho podla zakona mozne.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group