ISSN 1335-8715

12-02-2006   Peter Frišo   Ideológia   verzia pre tlač

Návrat kráľa

K tomuto článku ma inšpirovala jedna poznámka Romana Jocha na tradičnom stretnutí organizovanom „Občanským institutem“ v Krkonošiach. Osobne mám Romanovu ironickú rétoriku veľmi rád, vtedy však ma jeho poznámka, ktorú myslel ironicky, veľmi potešila, lebo podľa mňa vyslovil jednu z tých právd, ku ktorým človek prirodzenie prilnieva, ale ktoré sa dnes už pomaly nesmú ani myslieť, nieto ešte vysloviť – príklad sodomitských pseudozväzkov sa mi zdá byť signifikatný. Roman Joch totiž povedal asi toto: „Všetci by sme chceli žiť pod panstvom dobrého kráľa Aragorna“.

Reakcia na príspevok

RE: All
autor: Lukas Krivosik
pridané: 15-02-2006 10:03


"Myslim ze Europa zazila pocas feudalizmu dost krvavych vojen. Tvoje "vysvetlenie" rozdielu je velmi pofiderne a historicke fakty dokazuju, ze krali neboli o nic lepsi ako diktatori. Lepsi su iba tam, kde nemaju realnu moc, a kde su iba atrapami na paradu."

Prave na vojnach dokladuje Hoppe svoju tezu, ze monarchia je lepsia ako demokracia. Ano, v stredoveku boli vojenske sarvatky na dennom poriadku, ale straty na zivotoch boli vacsinou nevelke. Zranenia, sposobene secnymi ranami, vyzerali hrozivo, ale dalo sa z toho vystrabit. Jadrom armady boli elitni bojovnici, specializujuci sa na vedenie boja (v Europe - rytieri, v Japonsku samuraji) s vlastnym kodexom cti.

Navyse, ked panovnik, coby majitel nejakeho uzemia, vytiahol do vojny proti susedovi, chcel vlastne rozsirit svoju "sukromnu firmu" a tak bolo v jeho zaujme neznicit napr. dobite mesto.

A teraz si tieto obmedzene stredoveke sarvatky porovnajme s modernymi masovymi armadami, ktore prisli s vseobecnou brannou povinnostou. Toto prislo az za francuzskej revolucie. Miliony muzov zomieraju v materialovych bitkach kvoli par metrom uzemia. A potom tu mame este colateral demage. Protivnici sa uz nesnazia prevziat nepriatelov priemyselny potencial, ale naopak, znicit ho aj s civilnym obyvatelstvom, co ma za nasledok doposial nevidany stupen nicenia.

A to este nehovorim, ze moderny policajny stat je tiez dietatom francuzskej revolucie. Uz vtedy ho zacal budovat Joseph Fouche a Napoleon mu dovolil naplno sa rozvinut. To predtym neexistovalo. Ziadny stredoveky monarcha nemal take moznpsti zasahovat do zivota ludi ako moderny demokraticky stat. A prave pre toto je scestne tvrdit, ze monarchia je vlastne to iste ako diktatura.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group