ISSN 1335-8715

12-02-2006   Peter Frišo   Ideológia   verzia pre tlač

Návrat kráľa

K tomuto článku ma inšpirovala jedna poznámka Romana Jocha na tradičnom stretnutí organizovanom „Občanským institutem“ v Krkonošiach. Osobne mám Romanovu ironickú rétoriku veľmi rád, vtedy však ma jeho poznámka, ktorú myslel ironicky, veľmi potešila, lebo podľa mňa vyslovil jednu z tých právd, ku ktorým človek prirodzenie prilnieva, ale ktoré sa dnes už pomaly nesmú ani myslieť, nieto ešte vysloviť – príklad sodomitských pseudozväzkov sa mi zdá byť signifikatný. Roman Joch totiž povedal asi toto: „Všetci by sme chceli žiť pod panstvom dobrého kráľa Aragorna“.

Reakcia na príspevok

RE: tak ako to je ?
autor: D
pridané: 14-02-2006 21:44


Je tam tolko a teraz neviem, ci ucelovych dezinterpretacii alebo nepochopenia a hlavne nasilne ohybanie liberalizmu (klasickeho) zelanym smerom. Vobec nehovori o zasadnych rozporoch, ktore vtedy panovali v realnych politickych problemoch medzi liberalmi a konzervativcami. Zabuda na ekonomicku agendu konzervaticov...stiera uplne vsetky tieto rozpory.
Inak Lukas, opytal si sa pana Gondu, ci sa nepomylil s tym Ricardom, ked ho, na rozdiel od Teba zaradil medzi klasickych liberalov?
Nuz a Madison, pri tej vycitke, ktoru adresoval J. S. Millovi, hoci ho necituje v kontexte a ja to neviem v rychlosti najst a vo vztahu ku Gondom podsuvanej predstave o liberalizme, sa potom javia pasaze z Listov federalistov ako komunisticky manifest, ktorych je Madison spoluautorom(bol zrejme najdolezitejsou osobnostou celeho projektu)aj ked ekonomicke casti, specialne dane rozvadzal Alexander Hamilton...
"[federalna vlada]...bude sa musiet, prirodzene, snazit, aby sa pevnou sucastou politiky federalnej vlady stala zasada, podla ktorej sa bude od bohatych prispievatelov snazit dostat do spolocnej pokladnice co najviac, aby sa tak mohla znizit potreba poplatkov, ake by v nachudobnejsich a najpocetnejsich vrstvach spolocnosti mohli vyvolat nespokojnost. Optimalne je, ked zaujem vlady udrzovat si moc sprevadza spravne rozdelenie verejneho zatazenia a ked sa vlada pritom snazi uchranit najmenej bohatu cast spolocnosti pred utlakom. Pokial ide o dan z hlavy, bez akychkolvek rozpakov vyhlasujem, ze s nou nesuhlasim....
Mozno citovat spokojne aj dalej. Takze pan Gonda, ak chcete zostat konzistetny vo svojej predstave o klasickom liberalizme, tak okrem J.S.Milla treba odtial vysupnut, aj Smitha a Ricarda. Smitha som uz citoval, ziadna rovnaka a ani rovna dan, ale particovanie umerne profitu, ktory jednotlivec poziva(a ziadna dan z hlavy samozrejme), teda presne to, co ziadal publius, teda Madison,Hamilton a Jay. Podobne sa o tom vyjadroval aj Ricardo, skusim pohladat tiez.
No a dalo by sa pokracovat celym clankom.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group