ISSN 1335-8715

12-02-2006   Peter Frišo   Ideológia   verzia pre tlač

Návrat kráľa

K tomuto článku ma inšpirovala jedna poznámka Romana Jocha na tradičnom stretnutí organizovanom „Občanským institutem“ v Krkonošiach. Osobne mám Romanovu ironickú rétoriku veľmi rád, vtedy však ma jeho poznámka, ktorú myslel ironicky, veľmi potešila, lebo podľa mňa vyslovil jednu z tých právd, ku ktorým človek prirodzenie prilnieva, ale ktoré sa dnes už pomaly nesmú ani myslieť, nieto ešte vysloviť – príklad sodomitských pseudozväzkov sa mi zdá byť signifikatný. Roman Joch totiž povedal asi toto: „Všetci by sme chceli žiť pod panstvom dobrého kráľa Aragorna“.

Reakcia na príspevok

kulturna evolucia!
autor: Lukas Krivosik
pridané: 13-02-2006 17:27


Romco, ty velmi casto operujes kulturnou evoluciou, ale mam pocit, ze v tvojom chapani ta idea degeneruje skor do akejsi lysenkovskej negacie dedicnosti.

"zamysleli ste sa niekedy nad tym preco monarchia nakoniec ustupila demokracii? preco v konkurencom vztahu demokracia-monarchia zvitazila celosvetovo prave demokracia?"

A zajtra je sudny den, aby sme mohli vydavat definitivne sudy o tom, kto vyhral a kto prehral? Alebo ci ten, co vyhral, bol vobec svojho vitazstva hoden?

Poviem priklad - welfare state! Po vojne sa vsetci velki intelektuali a vsetci ekonomovia opajali Keynesom, centralnym planovani a socialnym statom. Tvrdilo sa, ze podoba spolocnosti ako velkej tovarne, kde ma kazdy miesto za nejakym pasom je pokrokova, zajtrajsia, moderna a vsetci, co s takymto usporiadanim spolocnosti nesuhlasia su hlupi spiatocnici.

Keby si ma stretol v roku 1970, povedal by si mi, ze welfare state a Keynes v kulturnej evolucii vyhrali nad Hayekovym slobodnym trhom. Povedal by si mi, ze nemam kritizovat inflacnu politiku vlady, lebo tato politika sa proste evolucne vyvinula...

Potom ale prisli krizy 70tych rokov, stale viac sa ukazovali protichodnosti a nesplnene sluby statu blahobytu, az prisla v USA a Britanii k moci skupina konzervativnych politikov, ktory povedali radikalne veci:

"Socializmus nie je dalsim stadiom vyvoja, nie je nicim pokrokovym, je to slepa ulicka, sucha ratolest vyvoja, treba sa pekne vratit o par krokov naspat, inak si narazime hubu".

A ukazalo sa, ze mali pravdu. Dnes tvrdia ludia ako vy, co tu diskutujete, ze kazdy, kto veri v Boha, rodinu a svoju krajinu je zadubeny spiatocnik, nemoderny reakcionar a podobne.

My ale tvrdime (a opravnuje nas k tomu aj skusenost z dejin), ze tato nihilisticka postmoderna realita nie je nejakym dalsim stadiom kulturnej evolucie. Moze to byt sub specia aeternitatis rovnako dobre aj posledne stadium existencie zapadnej civilizacie.

Nihilisticke fazy boli vzdy v dejinach tymi poslednymi. A to (spolu s protichodnostami postmoderny) nas opravnuje k tvrdeniu, ze toto je tiez slepa ulicka a ak nechceme narazit, musime sa vratit o par krokov.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group