ISSN 1335-8715

12-02-2006   Peter Frišo   Ideológia   verzia pre tlač

Návrat kráľa

K tomuto článku ma inšpirovala jedna poznámka Romana Jocha na tradičnom stretnutí organizovanom „Občanským institutem“ v Krkonošiach. Osobne mám Romanovu ironickú rétoriku veľmi rád, vtedy však ma jeho poznámka, ktorú myslel ironicky, veľmi potešila, lebo podľa mňa vyslovil jednu z tých právd, ku ktorým človek prirodzenie prilnieva, ale ktoré sa dnes už pomaly nesmú ani myslieť, nieto ešte vysloviť – príklad sodomitských pseudozväzkov sa mi zdá byť signifikatný. Roman Joch totiž povedal asi toto: „Všetci by sme chceli žiť pod panstvom dobrého kráľa Aragorna“.

Reakcia na príspevok

RE: nepochopeny
autor: andrej beno
e-mail: andrej100@post.sk
pridané: 13-02-2006 14:36


S monarchizmom to na Slovensku nie je až také zlé, je nás dosť aj na založenie politickej strany. Poďme si vydiskutovať program. Podľa mňa sa Lukáš vo Frišovi mýli. Lukáš, ak sa nemýlim ty chceš kráľa ako symbol a vzor pre svojich poddaných a ak tomu má byť tak, tak som monarchista (tajne dufám, že Otto von Habsburg má na ,,sklade,, nejakú bočnú líniu Habsburgovcov ktorý by zasadli na slovenský trón). K tomuto názoru som prišiel už pred rokmi, tak ako sa postupne striedajú slovenskí prezidenti. V tomto zmysle, v zmysle reprezentovania spoločnosti, kultúrnosti, inteligencii a grácií je kráľ, osoba dlhodoba pripravovaná na svoje poslanie skutočne lepším riešením ako volení predstavitelia. Spočítané a podtrhnuté, ty Lukáš nevoláš po monarchii ako princípe, ty voláš po kultúrnosti a elegancii (hoci pripúšťam, že to monarchia podmieňuje).

K monarchii v politickom zmysle. Viem, že tvoj názor na K. Poppera nie je zrovna obdivný (ale myslím, že nie je ani negatívny). Demokracia je dobrým systémom z jediného dôvodu - umožňuje ,,zvrhnúť,, vládcu nekrvavou cestou. Pri monarchii to nie je možné zo samej podstaty monarchie. Ako tu už viacerí správne podotkli, tyrania monarchu nemôže byť ospravedlnená legitimitou jeho funkcie. Ale ak sa legitimita odvádza od božieho pomazania, tak čo sa možné postaviťm proti takémuto zdroju legitimity? Takýmto spôsobom je legitimizovaná tyrania samotná. Nevyhnutne dochádza k strašnej voľbe viera (v podobe akceptácie vyvolenosti bohom) alebo sloboda (a právo na odpor proti tyranii)? Ja by som to riešiť nechcel a zrejme ani nevedel.

Celkovo mám z toho dolet ďalšieho Frišovho idealizovaného úletu do dôb Tomáša Akvinského. Ani vtedajšia doba nebola bez konfliktov, a práve tieto konflikty (evolúcia pracuje), nie nejaké celosvetové sprisahanie liberálov zapríčinilo pád monarchie.

K Petrovi a Tolkienovi. V Tolkienovi mi je za 3 000 rokov existencie Gondoru, od čias Elendila až po Aragorna známi pokiaľ ma pamäť neklame len jeden prevrat resp. občianska vojna. Myslím, že Aragornovia boli až príliš rozprávkoví (osobne preferujem Legolasa) Namári....


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group