ISSN 1335-8715

12-02-2006   Peter Frišo   Ideológia   verzia pre tlač

Návrat kráľa

K tomuto článku ma inšpirovala jedna poznámka Romana Jocha na tradičnom stretnutí organizovanom „Občanským institutem“ v Krkonošiach. Osobne mám Romanovu ironickú rétoriku veľmi rád, vtedy však ma jeho poznámka, ktorú myslel ironicky, veľmi potešila, lebo podľa mňa vyslovil jednu z tých právd, ku ktorým človek prirodzenie prilnieva, ale ktoré sa dnes už pomaly nesmú ani myslieť, nieto ešte vysloviť – príklad sodomitských pseudozväzkov sa mi zdá byť signifikatný. Roman Joch totiž povedal asi toto: „Všetci by sme chceli žiť pod panstvom dobrého kráľa Aragorna“.

Reakcia na príspevok

Teraz Vážne
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@slovnaft.sk
pridané: 13-02-2006 13:59


Monarchia je prežitá vec a už sa nevráti. Možno mala pozitíva, ale už sme (našťastie) ďalej. Šlachta žila na úkor ľudí. Dovolím si poznamenať, že boli tisíce povstaní proti šlachte. A tí ľudia neboli revolucionári, ale ľudia čo tvrdo bojovali o holý život. Je pravda, že ak boli vládcovia na úrovni tak dokázali pomôcť i obyčajným ľuďom a viesť ich cez nebezpečentstvá. Ale to nebolo pravidlo skôr výnimka. Šlachta sa primárne zameriavala na svoje benefity (hmotné statky) a sedliaci boli prostriedkom. Ak bol šlachtic trochu osvietený tak sa staral viac o ľudí. Veľakrát ani nie preto aby im pomohol, ale aby zabránil vzburám, ktoré boli neustálym postrachom šlachty. Rozvinutím tvojich myšlienok o šlachetnosti šlachty bolo dokazovanie, že chudoba je dedičná a je spôsobené hlúposťou chudoby a je nutné ju eliminovať. Bol to populárny postoj hlavne koncom 19. storočia. To že významní vedci, politici a umelci pochádzali zo šlachty nebolo spôsobené ich genialitou, ale príležitosťami. Chudobný génius to mal neporovnateľne ťažšie ako bohatý.
Tak ako mnohí spomínajú v dobrom na komunizmus, tak ty spomínaš na monarchiu.
Niekedy sa priamo dáva do súvislosti cárske Rusko a sovietske Rusko po roku 1917. Mnohí Rusi dnes spomínajú na dobré sovietske a niektorí na cárske časy. Obe režimi boli zlé (i ked sa zrejme zhodneme zhodneme že sovietke Rusko bolo horšie). Vládol tam pravý feudalizmus so šlachtou - to čo chceš ty. Zrkadlom tohoto režimu bola Rusko - Japonská vojna v roku 1905. Šlachtou dosadení velitelia (samozrejme ich kvalifikácia bola hlavne to že mali "modrú" krv) "dokázali" prehrať vojnu i napriek obrovskému nasadeniu a obeťiam tých "prihlúplich sedliakov", ktorí bojovali za svoju vlasť. Cársky režim bol totálne skorumpovaný a neschopný a to umožnilo príchod komunistov do Ruska v roku 1917.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group