ISSN 1335-8715

12-05-2004   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Libertariáni versus konzervativci

Josef Šíma je pro mne vzorem libertariána. Je myslitelem, pro kterého se pod MY neskrývá nic dobrého. Libertariáni jsou v jistém smyslu upjatí individualisté, hlásající svoji „víru“ v racionalitu soukromého vlastnictví se stejnou neomylností jako komunisté hlásají „víru“ v kolektivní vlastnictví.

Reakcia na príspevok

Davidov zrelý postoj
autor: Marek Hrubčo
e-mail: hrubco@pobox.sk
pridané: 21-05-2004 15:04


Odbočili ste, páni, od témy. Nejde o moslimov. Páči sa mi článok Davida Hanáka ako celok. Niekedy mám pocit, že dôsledný liberalizmus, akási maximalizácia individuálnej slobody vedie k väčšej stupidite, a nie k spoločenskému blahu.
Dobrím príkladom sú médiá. Presadzovanie ľahko stráviteľných gýčov. Príkladom môže byť napríklad akcia "Česko hľadá Superstar" a 5000 omdlievajúcich a dehydrovaných faniniek. (http://www.sme.sk/clanok-1601605.html) Nehovorím, že to treba zakázať. Hovorím, že v spoločnosti hodnôt by takéto ľahko manipulované stádo nevzniklo. Uvedomme si, že o desať rokov to bude tvoriť mainstream voličskej základne. Dočítal som sa nedávno, že Hitler zvíťazil vo voľbách 133 oproti 77 (komunisti). Demokracia volila totalitarizmus (samozrejme, boli tam aj ekonomické faktory, ale tie majú na hodnoty značne obmedzený dosah).
Z tohto hľadiska považujem šírenie pro-choice, pro-gay a neviemčohoešte pod heslom "free your mind" za veľmi nebezpečné (viď. ELDR a hnutia typu www.lymec.org).

Konzervativizmus chráni hodnoty, rozum, ľudskú dôstojnosť a vieru. Libertarianizmus ich pod rúškom slobody a rôznorodosti relativizuje, ničí, nastupuje ničota, a do tejto ničoty, resp. vákua, nevchádza nič dobré. Libertarizmus je novodobý -izmus a je nezodpovedné fúkať s vetrom, ktorý ničí posledné zvyšky toho, čo nás robí ľuďmi.

Marek Hrubčo

* tipujem, že ten výrok by azda mohol patriť.. Demokritovi?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2022 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group