ISSN 1335-8715

18-05-2004   Lukáš Krivošík   Ideológia   verzia pre tlač

Thatcherizmus ako „reforma myslenia“

Reformy legendárnej M. Thatcher inšpirujú ešte aj po 25 rokoch po celom svete. Čo však imponuje viac než zmeny inštitucionálneho rámca pre štát a ekonomiku, je hodnotový posun britského obyvateľstva, ktorý sa udial počas 18-ročnej vlády konzervatívcov.

Reakcia na príspevok

vlastenecky liberalizmus
autor: maja
e-mail: femin@post.sk
pridané: 19-05-2004 9:32


hra so slovickami je vzdy pre mna vytacajuca, ale aj ked myslim chapem, co chcel lukas povedat, to slovo narodny by som nahradila pojmom vlastenecky.
nie je to zmysle nejakej politickej korektnosti, co je dehonestujuca abstrakcia, ale jednoducho lebo to tak citim a povazujem za spravnejsie.
narodny, nacionalny v slovenskom prostredi bude mat este dlho podobu obsesivnych vypadov, bitia sa do hrude a popritom schopnosti zapredat dusu a potichucky zavistlivo zazerat na uspechy druhych, kym mi si v svojom narodnom ponimani kapitalizmu myslime, ze pecene holuby z toho (eurounijneho) neba spadnu. to bolo asi dost zovseobecnujuce na nas slovensky narod, ale tak vyzera kazdodenna realita obycajnych ludi v mhd, obchodoch, priemerne platenych zamestnaniach, v krmickach atd.
slovo vlastenectvo je mi blizsie ... ja milujem nasu krajinu. Mame obrovske bohatstvo mineralnych pramenov, celkovo nadhernu prirodu (aj ked komancami devastovanu do umoru), bohatu kulturu a tradiciu a akosi fakt zboznujem bryndzove halusky s cmarom a starkeho vinovicu.
som narodnostou slovenka, s nejakymi nemeckymi a polskymi a ze vraj aj ciganskymi(pardon) romskymi korenami a ktovie co este.
ekonomicky liberalizmus vnimam ako jeden zo zakladnych prepokladov fungovania spolocnosti ako takej a plnohodnotneho zivota jednotlivca, ktory ten svoj zivot nachadza v prvom rade v lone zdravej rodiny, v okruhu svojich priatelov, v skole, v praci.

este k tym politikom...verejna mienka je zaujimavy fenomen (jav). obcas vlastne ani neviem, co to je?je to sociologicky pojem,ktoreho akysi slovny vyznam najdete v kazdom slovniku.Zda sa mi dost abstraktna a vo vseobecnosti je to velmi premenlivy jav.Do akej miery ma politik posluchat teda myslenu(realnu)verejnu mienku sa mi tazko sudi...
keby baronka posluchala v obdobi svojej slavy verejnu mienku ... nuz cely jej liberalizmus a konzervativizmus by siel pravdepodobne dolu vodou a ziadny zazrak by sa nekonal.
prave verejna mienka, jej uvedenie ako (naj)dolezitejsieho faktora ovplyvnovania politiky zo sociologickych salonov, sposobilo rozrast populizmu a nedosledneho zastavania si politickych funkcii. pacit sa verejnej mienke a teda viac-menej ju posluchat znaci posledne storocie welfare state, narodny socializmus, fasizmus, komunizmus a vsetky ostatne spojenia.
iste uplne bezbreho ist proti "verejnej mienke" sa ist neda, hlavne nie v obdobi predvolebnom, ale stale: bacha, verejna mienka, dav je velmi naladovy.
tolko v skratke par myslienok.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group