ISSN 1335-8715

12-05-2004   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Libertariáni versus konzervativci

Josef Šíma je pro mne vzorem libertariána. Je myslitelem, pro kterého se pod MY neskrývá nic dobrého. Libertariáni jsou v jistém smyslu upjatí individualisté, hlásající svoji „víru“ v racionalitu soukromého vlastnictví se stejnou neomylností jako komunisté hlásají „víru“ v kolektivní vlastnictví.

Reakcia na príspevok

RE: este k tomu islamu
autor: PeterS
pridané: 16-05-2004 15:42


Este dost podstatna poznamka k tej strukture. Rimske statne nabozenstvo samozrejme prevzalo svoju, rimsku strukturu, podla vzoru hierarchickej pyramidalnej organizacie rimskych legii. Naproti druhej vtedy znamej strukture a to horde. Struktura rimskych legii sa pre svoju efektivnost zavadzala v podstate vsade, prevzala ju i ekonomomika - uz od zaciatkov tovarovej vyroby. V ekonomike vydrzala az do 50-tych rokoch, kedy sa zacali hladat nove manazerske pristupy aj v organizacnej strukture.
Je dobre sa pozriet na to, aky katastrofalny efekt mala tato vojenska struktura na pracujucich v rannom kapitalizme. Pyramida a povelovy system riadenia sposoboval to, ze pracujuci bol ako vojak, bez ohladu na zdravie, ci zivot povinny a donuteny splnit prikaz. Ak si precitate prislusne analyzy prace a nielen selektivne "triednu" literaturu o rozdelovani, ci skor ne-rozdelovani, iste sa vam otvori komplexnejsi pohlad. Snaha vtedajsich pracujucich o zlepsenie zivotnych podmienok vobec nie je nejaky lavicvy anachronizmus ale v mnohych pripadoch holou snahou o prezitie. (Hyeny kuste.) Nie je vinou pracujucich, ze sa tento boj z pracovno pravnej a manazerskej stranky presunul do politickej roviny. Ak by ti osvieteni teoretici a majitelia ponukli nejake riesenie a nevolali hned Pinkertonov a nedali strielat do protestujucich, nemuseli pracujuci hladat politicku zastitu, ci zastitu v zakone. Pre mnohych ulahcujuce socialne zakony su rovnako pokropene krvou a utrpenim generacii ludi a su na rovnakej urovni ako ine, zvestovane, ulahcenie.
Fascinuju ma tie uvahy o vrateni veci spet ignorujuc tak historicky pokrok, ktory spolocnost dosiahla a z kazdeho cloveka spravit uz ani nie cloveka-ekonomickeho ale cloveka-obchodneho... kupim od teba trochu prace a ked nebudes mat co predat tak si zdochni. Pretoze uz na nic nemas pravo, vsetko si musis kupit alebo priplatit, ci zdravie, ci zivot, ci pracu. A My najvyssi Efektolog vycvicime vsetkych, aby za vsetko nastrcili ruku, pretoze to je nove nabozenstvo, Sikovnictvo. Nie uz neviditelna ruka trhu ale nova, sikovne nastrcena ruka. Platia len dve pravidla, za vsetko pytaj peniaze a kto nepyta, nech zahynie ako neschopne.
Prehnane? O, uz aj na slovenskej dedine, kde bola svojpomoc normou je uz v prevaznej miere pocut modernu otazku "a co za to?".


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2022 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group