ISSN 1335-8715

20-01-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Sú Američania vôbec národ?

Sú Američania skutočným národom, alebo ide len o nesúrodý zhluk rasových a národnostných skupín bez zdieľanej kultúry a identity? Antiamerikanizmus je dôležitou súčasťou komplexu politických, ekonomických a filozofických bludov, ktoré dohromady vytvárajú (o)bludárium nacionálno-socialistickej identity nadpolovičného množstva Slovákov. Ak načúvame krčmovým slovenským „kulturtrégrom“, ktorí po lazoch a kopaniciach filozofujú nad problémami sveta, Američania žiadnym národom nie sú.

Reakcia na príspevok

RE: moderné národy =totalitné masy
autor: Marián Šarkozy
e-mail: paimei@chello.sk
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 26-01-2006 15:15


Ako správne píše Lukáš v tomto článku, je americký národ vlastne niečím úplne iným ako národy Európske. Používame to isté slovo na rozdielne veci. Americký národ je založený na viere v spoločné hodnoty a na úcte k ústave. Európske národy sú vlastne dieťaťom Napoleonskej propagandy. Napoleon si Francúzsky národ de facto vymyslel, lebo potreboval ideologicky mobilizovať masy do vojny. Jeho úspech potom viedol k akejsi všeobecnej mobilizácii a zjednocovaniu "národov" v celej Európe a to na základe nejakých vonkajších znakov ako je spoločný jazyk etc..., ale nie na základe hodnôt. Niet sa čo potom čudovať, že národy - tieto následky vojnového stavu a potreby mobilizácie - vytvorené umelo, na základe manipulácie následne degenerovali. Aj slovenský národ, alebo taliansky či nemecký sú teda výsledkom ideologického konštruktu tak ako národ USA, ale v USA bol ten konštrukt plne vedomý a založený na jasných kresťanských hodnotách - dá sa povedať že bol prirodzený - vyplýval proste so spoločného prehlásenia o tom ako má štát vyzerať. Národy Európy vznikli "vedecky" na základe sociologického omylu, ktorý popisuje Hayek - na nerozlišovaní prirodzeného a "uvedomelého" poriadku. Práve tento Napoleonov mobilizačný konštrukt bez hodnôt vytvorený z momentálnej politickej potreby následne postupne a logicky viedol až ku komunizmu a nacizmu. Umelé národy bez spoločnej viery sa akoby sami seba neustále pýtali - čo nás to vlastne spája? Lebo z toho že máme spoločný jazyk a históriu ešte nevyplývajú žiadne zásady pre to o čo sa máme do budúcna snažiť. A tak najväčší počet jedincov vrámci národa spájala neávisť k bohatým, či k židom etc... podľa momentálneho stavu. Veď poznáme tú jednotu v nízkosti z Mečiarizmu. Amerika sa spája nie v nízkosti ale v ideáloch. Odtiaľ aj oprávnenosť a prirodzenosť americkej národnej hrdosti, ktorá na rozdiel od Európskeho nacionalizmu nie je len výronom nízkej nenávisti.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group