ISSN 1335-8715

20-01-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Sú Američania vôbec národ?

Sú Američania skutočným národom, alebo ide len o nesúrodý zhluk rasových a národnostných skupín bez zdieľanej kultúry a identity? Antiamerikanizmus je dôležitou súčasťou komplexu politických, ekonomických a filozofických bludov, ktoré dohromady vytvárajú (o)bludárium nacionálno-socialistickej identity nadpolovičného množstva Slovákov. Ak načúvame krčmovým slovenským „kulturtrégrom“, ktorí po lazoch a kopaniciach filozofujú nad problémami sveta, Američania žiadnym národom nie sú.

Reakcia na príspevok

RE: takisto ocenujem uroven
autor: Braňo
pridané: 23-01-2006 18:52


"Ak teda nespochybnujes zasluhu USA na rozkvete Juznej Korei, nemusime o tom dalej diskutovat."

Zjednodusene nespochybnujem. Samozrejme by trebalo definovat rozkvet. Spekulovat a porovnavat ako by to bolo s Vietnamom ci Koreou keby atd., by tiez nemalo zmysel.

1. Opat zalezi na definicii rozkvetu. HOvoris o raste demokracie, slobody a prosperity. V pripade Japonska vsak hovoris o premene nepriatela na priatela. Ak by sme toto povazovali za kriterium, tak by z toho vzisli velmi kontraverzne vystupy.

Druha vec je opat zbytocna spekulacia: "ktorej zahranicna politka by priniesla"... Mozme hovorit tak akurat v minulom case na nejakych inych historickych prikladoch, ale spekulovat, ktora by priniesla, je naozaj zbytocne.

Mozme spomenut zahranicnu politiku Francuzska voci niektorym indianskym kmenom, ked uz bola o nich rec, ktora bola obojstrannou pozitivnou externalitou, popri boji proti Anglicanom.

Konieckoncov i zahranicna politika Holandska, Anglicka, atd. priniesla rozkvet samotnych USA...

Mozme spomenut i prioritnu zahranicnu politiku SR voci Ukrajine, ci Balkanu (Srbsku, Chorvatsku), ktora prinasa obojstranne benefity. Kiez by sa i tieto vryli nasim narodom do pamate, ako tie o Japonsku, Nemecku, a pod.

Kazdy stat ma svoje zaujmy, a takmer vzdy sa najde nejaka ta pozitivna, ci negativna externalita. Ziaden stat vsak nerobi z. politiku nezistne (ako som spomenul inde - tam kde nie je zaujem, nepomoze ani volanie o pomoc pri genocide...)

2 - "Rozkvet inych narodov je v sulade s nasimi zaujmami?" Na teakejto filozofii nie je nic zle, ale toto ani nie je filozofia zahr. politiky. Pausalne toto heslo neplati. S rozkvetom sa niekedy moze viazat prilisna moc, co by mohlo ohrozit zaujmy a pod. (vid. dolu EU vs USA), alebo jednoducho a vseobecne - neprinesie zelane resp. dostatocne vynosy v porovnani s nakladmi (spominana Rwanda, atd.).

3 - Takmer suhlas (nebyt tych poetizmov :-) V studenej vojne islo samozrejme o boj USA vs. ZSSR. No obe strany to robili z rovnakych dovodov. Sirenie domacej idelogogie je v ich zaujme. Neber to ako nejake rypnutie, ale napr. i sirenie nabozenstva je nieco podobne. Je vsak jasne, ze ZSSR uplatnovalo vplyv v satelitoch znacne razantnejsie ako USA...

Odlisne zaujmy sa dnes badatelne prejavuju v politike niektorych statov EU a USA. Tu narazame na bariery.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group