ISSN 1335-8715

20-01-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Sú Američania vôbec národ?

Sú Američania skutočným národom, alebo ide len o nesúrodý zhluk rasových a národnostných skupín bez zdieľanej kultúry a identity? Antiamerikanizmus je dôležitou súčasťou komplexu politických, ekonomických a filozofických bludov, ktoré dohromady vytvárajú (o)bludárium nacionálno-socialistickej identity nadpolovičného množstva Slovákov. Ak načúvame krčmovým slovenským „kulturtrégrom“, ktorí po lazoch a kopaniciach filozofujú nad problémami sveta, Američania žiadnym národom nie sú.

Reakcia na príspevok

RE: .
autor: Fefe
pridané: 22-01-2006 16:30


Nuz, zrovna dopravne predpisy su skvely priklad toho, ako su zakazy a prikazy v konecnom dosledku kontraproduktivne. Aj napriek pravidelne narastajucim obmedzeniam a neustalym kontrolam zo strany dopravnej policie nehodovost na (nielen) nasich cestach rastie. Mozno namietnut, ze rastie aj pocet najazdenych vozokilometrov - lenze ak by tieto zakazy mali nejaky efekt, nehodovost by mala rast podstatne menej ako vozokilometre, resp. by mala klesat... Toto je efekt inflacie hodnoty zakazu.

Cisto mimochodom, hovori ti nieco pojem "shared space"? Je to velmi zaujimave, ale tam, kde odstranili z ciest vsetky znacky a ciary, kde zrusili chodniky a chodci mozu chodit, kde sa im zachce (rovnako tak auta), sa vsetci ucastnici cestnej premavky spravaju k sebe omnoho ohladuplnejsie a vyskyt kolizii je podstatne nizsi... Znie to paradoxne, ale ked sa nad tym hlbsie zamyslis, vobec ziadny paradox v tom nie je.

K tej druhej veci: ciny ako vrazka, suloz medzi pribuznymi, alebo pohlavny styk s maloletou osobou povazuje azda kazdy za nieco naozaj hnusne. Dokonca este aj take amoralne individia ako komunisti chapu nemoralnost a spolocensku nebezpecnost tychto cinov. Ich zakaz teda vyjadruje spolocensku objednavku verejnosti - maju teda svoju silu a vaznost.

Coho sa ja obavam, je vnucovanie hodnot ludom prostrednictvom sily, hoci su tie hodnoty spravne. Problemom uzakonenia zakazu interupcii je prave vnimanie takehoto zakazu verejnostou. Ak to raz uzakonis, budes mat potom daleko vacsi problem presvedcovat ludi o spravnosti svojho nazoru. Ako priklad uvediem prohibiciu v USA: alkohol je urcite obrovskym problemom a bolo by super, keby sa tolko nechlastalo. Lenze ten zakaz prisiel prilis skoro, bez dostatocnej podpory spolocnosti. Vysledok: aj tak sa nedodrziaval, musel byt nakoniec zruseny a - toto je vobec najhorsie zo vsetkeho - presvedcil vacsinu ludi o tom, ze pit sa nikdy neprestane, tak je lepsie to tolerovat. To je samozrejme hlupost, dalo by sa to dosiahnut, lenze boli zvolene nespravne prostriedky, ktore celu tuto myslienku nadlho skompromitovali. Zamerne obchadzam zbohatnutie mafianskych gangov, pretoze to povazujem za malinu v porovani s vyssie uvedenym dosledkom.

Mam obavu, ze takto nejako by mohol dopadnut boj proti interupciam, keby sme dnes uzakonili ich zakaz.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group