ISSN 1335-8715

14-01-2006   Tomáš Krištofóry   Komentáre   verzia pre tlač

Vyhlásenie biskupov o ekonomickej situácii v súvislostiach

Vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska k sociálno-ekonomickej situácii bolo vystavené pretriasaniu z rôznych pozícií. Má teda reálne súvislosti, ktoré analyzujem v nasledujúcom texte. Reálne, praktické reakcie na vyhlásenie biskupov prebiehali v špecifickom intelektuálnom prostredí. Preto je možné tvrdiť, že vyhlásenie biskupov malo a má okrem reálnych súvislostí aj svoje intelektuálne, teoretické súvislosti.

Reakcia na príspevok

RE: ordoliberalizmus a socialna nauka
autor: D
pridané: 20-01-2006 16:08


Je nezmyselne hladat odpoved na to, co drzi pokope spolocnost, spolocnost(v sirsom zmysle) je spolocnostou prave preto, lebo drzi pokope a clovek je socialna bytost, ktoru nemozno vynat zo spolocnosti.
V uzsom vyzname, spolocnost chapana ako niecim ohranicena skupina ludi resp. skupina ludi ktori maju nieco spolocne. Potom stat, ktory vznikal zvacsa na narodnom princip je len jednym z rovin, rezov, vymedzit spolocnost. (Co maju jednotlivci spolocne su napriklad verejne statky.)
Ale nech uz je chapanie spolocnosti take alebo onake, ak je hento Hayekovo tvrdenie, myli sa. Spolocnost by bola spolocnostou aj vtedy, keby kazdy z jednotlivcov si chcel vecer svojho suseda ugrylovat na razni.

"V davnejsich dobach ludia lahsie chapali, ze mame iste povinnosti voci spolocnosti, ktora nam umoznuje vlastne vsetko, co robime."
V zmysle, povinnosti voci inym jednotlivcom? Co by inak mohla znamenat zodpovednost voci spolocnosti?
Ako to kto nazyval je uplne jedno. Povninnostou v pravom slova zmysle sa to stane, ked to bude vynucovane.(teda musis robit, nie robis, hoci ta nikto nenuti) Ak sa vsak s nasimi potrebami spaja aj akesy konanie voci inym jednotlivcov, resp. ked urcite nase konanie by islo proti nasim potrebam, cize pre neho neexistuje motivacia. Takze musi to byt sucastou nasich potrieb a ci si to racionalizujeme tak alebo onak je irelevatne.

"Naozaj, opakujem, neexistuje sloboda bez zodpovednosti!"
Vysvetli to, pretoze toto pocut velmi casto, ale ked sa to zacne rozmienat zacinaju sa objavovat problemy.

Sloboda je oslobodenim od donutia.(ktore sa moze prejavovat v prinutenim konat jedneho jednotlivca inym tak ako by nekonal alebo primat ho konat tak ako konat nechcel.) Slobodny je ten, na kym nema nikto takuto moc, alebo len obmedzene resp. ked neexistuje nikto kto by mal zaujem moc, s ktorou disponuje zneuzivat na tyraniu. To je mozno nieco, co by sa dalo nasit na pojem "zodpovednost".
A este paradox. Ale aj otrok sa moze citit slobodnym, staci ked sa obmedzuje dobrovolne v zmysle zaujmov svojho vlastnika. Teda nikto ho nenuti konat inak ako konat sam chce.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group