ISSN 1335-8715

14-01-2006   Tomáš Krištofóry   Komentáre   verzia pre tlač

Vyhlásenie biskupov o ekonomickej situácii v súvislostiach

Vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska k sociálno-ekonomickej situácii bolo vystavené pretriasaniu z rôznych pozícií. Má teda reálne súvislosti, ktoré analyzujem v nasledujúcom texte. Reálne, praktické reakcie na vyhlásenie biskupov prebiehali v špecifickom intelektuálnom prostredí. Preto je možné tvrdiť, že vyhlásenie biskupov malo a má okrem reálnych súvislostí aj svoje intelektuálne, teoretické súvislosti.

Reakcia na príspevok

RE: trosku vzpruhy na rano
autor: D
pridané: 20-01-2006 14:15


"nabozenske dogmy su vysledkom vyvoja poslednych desiatok tisic rokov, ale nie niekolko milionov rokov stareho evolucneho vyvoja... samica zvierata casto sama zabije mladata, ktore nedokaze uzivit"

Su "vysledkom niekolko milionov rokov stareho evolucneho vyvoja" v istom zmysle, presne v takom istom, ako cokolvek, co je sucastou socialneho vedomia.

"je moralnym pravidlom, ktore sa tyka dvoch ldi,ktore dieta splodili."
Z nasho pohladu, z ich pohladu tych dvoch ludi, dalsieho cloveka, ktoremu ide o "zivot" a tych ktorym na ochrane toho bezmocneho "zivota" zalezi.
Ja v tomto ponukam iny pohlad, nesuhlasim s kompromismy vo vztahu k ludskemu zivotu. Ak sa da o niecom hovorit ako o ludskej bytosti, musi sa na neho vztahovat rovnaka ochranna ruka ako na akehokolvek ineho jednotlivca. Lenze podstatu cloveka nevidim, ako konzervativci na bunkovej urovni, aj to len od urciteho mementu.(splynutia). Dovtedy nezivot, odvetedy zivot, hoci kvalitativne sa na nom momentom splynutia nic nezmenilo. Samozrejme, cast konzervativcov v tom vidi duchariny(dusu) a zvysok to racionalizuje velmi nepresvedcivymi konstruktami, ktore by sotva boli ochotni aplikovat aj sirsie.

"nie su socialny vyvoj"
Ale aj to sa da kludne povedat. Ich existencia vplyva na jednotlivca, jeho vyvoj v ramci spolocnosti(a je jedno ako), hoci plati aj opak, ze jednotlivci vplyvaju na to, ake su. Brano to, ako jeden z mala konzervativcov priznal relativne otvorene. Nie su dane, menia sa, prisposobuju.

"nevidim dovod, preco by nabozenske dogmy mali byt tie dolezitejsie."
Ty nie ;-) Oni ano.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group