ISSN 1335-8715

14-01-2006   Tomáš Krištofóry   Komentáre   verzia pre tlač

Vyhlásenie biskupov o ekonomickej situácii v súvislostiach

Vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska k sociálno-ekonomickej situácii bolo vystavené pretriasaniu z rôznych pozícií. Má teda reálne súvislosti, ktoré analyzujem v nasledujúcom texte. Reálne, praktické reakcie na vyhlásenie biskupov prebiehali v špecifickom intelektuálnom prostredí. Preto je možné tvrdiť, že vyhlásenie biskupov malo a má okrem reálnych súvislostí aj svoje intelektuálne, teoretické súvislosti.

Reakcia na príspevok

RE: STAT vss. SLOBODNA spolocnost.
autor: D
pridané: 20-01-2006 12:55


"Podla mna si doteraz nepochopil podstatu libertarianizmu. "Pouzitie sily" sa nevztahuje len na osoby, ale aj na ich majetok."

A podla mna si nepochopil stale nepochopil utopisticky rozmer tychto predstav. Ak nie ma zaujem siahnut na majetok, tak to zrejme, pokym mu nebude postavena ina motivacia, napr. dana hrozbou trestu, spokojne urobi. Takze volanie po tom, aby nikto nepachal nasilie na inych, aby nasilim nesiahol na ich majetok je fajn potial, pokym to volanie nie je spojene so snahou branit organizovane predchadzat takemuto konaniu a s naivnou predstavou o tom, ze by raz mohla existovat spolocnost bez jednotlivcov s motivaciou takto konat. Volanie po tom, aby boli slabsi ponechani na svojvolu, z akehokolvek dovodu silnejsieho, vladnuceho nemoze znamenat nic ine, ako totalitu.

"Zlodej sa proti voli majitela majitelom stat nemoze."
Akoze nie, uz dnes, ked do toho intervenuje stat, ked existuje hrozba trestu sa tak, ale len ako zlyhanie, stava. To sa vobec nebavime o tom, ze by takato hrozba pre agresora zmizla. Ale pokial viem, ty si sa prihlasil k minimalnemu statu, zaujimava vzhladom na to je Tvoja pozicia v prispevku.

"Preto moze byt proti nemu zakrocene, co nemusi robit nevyhnutne stat, ale moze to robit aj majitel a moze o pomoc poziadat inych."
Mam so susedom spor. Ja zavolam znamych, on zavola znamych. Riesenim je nasielie, kde pravdu, vlastnictvo bude mat ten, kto bude mat za sebou vacsiu silu. Nic ine neziadas.

"Efektivnost ani presaditelnost tym podmienena nie je."
Podmienena urcite nie. Ale z hladiska praxe sa to ukazuje ako najlepsie riesenie, len je otazka vzhladom na co...na vykonstruovanu spolocnost neexistujucich ludi urcite nie, to ti dava za pravdu a zaroven sa pytam, ako pretvorim svoje okolie na take, aby splnalo vychodiska nevyhnutne pre onu utopiu?
Ani komunisti nevedeli, tak vymysleli diktaturu proletariatu. Ani libertariani nevedie, tak zostanu ticho. Niektori konzervativci mozno vedia, vladu osvietenych, ale to sme tu uz mali ...
Ak niekomu nevonia moderna pluralitna demokracia, nech sa paci, ale ak ponuka alternativu tak pre existujucich ludi a existujucu spolocnost...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group