ISSN 1335-8715

14-01-2006   Tomáš Krištofóry   Komentáre   verzia pre tlač

Vyhlásenie biskupov o ekonomickej situácii v súvislostiach

Vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska k sociálno-ekonomickej situácii bolo vystavené pretriasaniu z rôznych pozícií. Má teda reálne súvislosti, ktoré analyzujem v nasledujúcom texte. Reálne, praktické reakcie na vyhlásenie biskupov prebiehali v špecifickom intelektuálnom prostredí. Preto je možné tvrdiť, že vyhlásenie biskupov malo a má okrem reálnych súvislostí aj svoje intelektuálne, teoretické súvislosti.

Reakcia na príspevok

RE: STAT vss. SLOBODNA spolocnost.
autor: D
pridané: 20-01-2006 8:22


Vladnucich a ovladanych ak chces.
A Stat ma vela vyznamov, mozes sa na neho pozerat bud ako na ohranicenu skupinu jednotlivcov, na institucie atd.

"Rozdiel medzi "stat" a "slobodna spolocnost" je vo vnutornej strukture. V pravidlach vztahov"

Nie je. Pretoze stat viazuci sa na modernu demokraciu existuje ale libertarianska spolocnost, ktora by si vystacila iba s obmedzeniami konania tam, kde vstupuju do slobody inych, ktore nie su nijako vynucovane, neexistovala na tejto planete, tak ako komunizmus ani sekundu.

"DEMOKRATICKE pravidla statu, teda tyrania vacsiny"
Myslis, ze tento nezmysel som Ti uz vysvetloval velakrat. Ty si si zadefinoval demokraciu ako tyraniu vacsiny, ale tam kde zacina tyrania vacsina konci demokracia a zacina totalita, vid. nastup fasizmu.

"nemozu mat pozitivny vplyv na spolocnost v porovnani s pravidlami slobodnych ZMLUVNYCH vztahov v slobodnej libertarianskej spolocnosti."

Nemozu mat pozitivny vplyv pre slobodne zmluvne vztahy, pre ktore neexistuju realne vychodiska, ale zlodej sa nepyta, ci mu potencialne okradnuty podpise kontrakt, on to proste urobi a ak neexistuje hrozba trestom a pravidla, ktore chrania slobodu jedneho pred svojvolou druheho, tak o ziadnych slobodne uzatvaranych zmluvnych vztahoch vo vseobecnosti nemoze byt ani rec. Taky zmluvny vztah moze vniknut len medzi dvoma ludmi, ked ani jeden nema moc donutit toho druheho akceptovat nieco co si nezela, ked obaja mozu slobodne od dohadovania odstupit.

"Ale PRAVIDLA su lepsie v slobodnej libertarianskej spolocnosti. Eto vsjo."
Ano v tomto zmysle...pravidla su lepsie na papiery, v utopistickom romane ako tie realne na ktore sa viazu aj zlyhania a mozno ich tak kritizovat ako aj prisposobovat poziadavkam a menit v zaujme minimalizovat zlyhania.

"Pravidla libertarianskej spolocnosti absolutne nic nemenia na moznostiach jedincov vyznavat akekolvek ideologie"
Nemenia? Kde? V praxi alebo utopii, kde vystupuju vykonstruovani, nie realni ludia? Lebo ak sa bavime
o praxi, tak tie libertarianske poziadavky, anarchia by boli asi takou ranou slobode, ako "urychlovanie" cesty ku komunizmu.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group