ISSN 1335-8715

14-01-2006   Tomáš Krištofóry   Komentáre   verzia pre tlač

Vyhlásenie biskupov o ekonomickej situácii v súvislostiach

Vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska k sociálno-ekonomickej situácii bolo vystavené pretriasaniu z rôznych pozícií. Má teda reálne súvislosti, ktoré analyzujem v nasledujúcom texte. Reálne, praktické reakcie na vyhlásenie biskupov prebiehali v špecifickom intelektuálnom prostredí. Preto je možné tvrdiť, že vyhlásenie biskupov malo a má okrem reálnych súvislostí aj svoje intelektuálne, teoretické súvislosti.

Reakcia na príspevok

STAT vss. SLOBODNA spolocnost.
autor: libertarian
pridané: 20-01-2006 7:20


Tomas:
aby moja reakcia na teba uvedena horevyssie nezapadla v tej spuste textu, opakujem ju este tu >

Tomas,
Zda sa mi, ze hlavny a mozno jediny rozdiel medzi tvojimi nazormi a libertarianskymi je v chapani pozicie statu. Tvoj nazor :
"ako Hayek spravne poznamenal, liberali nesmu zostat vyhradne pri obhajovani "slobod od", ale musia poskytnut nieco pozitivne a nemusi (a snad ani nema) to byt stat. "
- STAT NEEXISTUJE. Stat je v skutocnosti mnozina ludi - ovladajucich a ovladanych.
- Ak neveris v schopnosti ludi , od coho odvodzujes SCHOPNOST STATU vyriesit cokolvek lepsie ako to dokazu ludia ?

Rozdiel medzi "stat" a "slobodna spolocnost" je vo vnutornej strukture. V pravidlach vztahov . Aj libertarianska spolocnost je nejako organizovana mnozina ludi. A zakladny nedostatok STATu je v tych pravidlach.
DEMOKRATICKE pravidla statu, teda tyrania vacsiny , (zvyraznena navyse neschopnostou vacsiny ludi rozlisit demagogiu politikov ) nemozu mat pozitivny vplyv na spolocnost v porovnani s pravidlami slobodnych ZMLUVNYCH vztahov v slobodnej libertarianskej spolocnosti.
Ludia v STATE su rovnaki ako v SLOBODNEJ spolocnosti. Ale PRAVIDLA su lepsie v slobodnej libertarianskej spolocnosti. Eto vsjo.

A len na okraj este - Pravidla libertarianskej spolocnosti absolutne nic nemenia na moznostiach jedincov vyznavat akekolvek ideologie (pokial ich nechcu VNUCOVAT silou statu inym ).


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group