ISSN 1335-8715

14-01-2006   Tomáš Krištofóry   Komentáre   verzia pre tlač

Vyhlásenie biskupov o ekonomickej situácii v súvislostiach

Vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska k sociálno-ekonomickej situácii bolo vystavené pretriasaniu z rôznych pozícií. Má teda reálne súvislosti, ktoré analyzujem v nasledujúcom texte. Reálne, praktické reakcie na vyhlásenie biskupov prebiehali v špecifickom intelektuálnom prostredí. Preto je možné tvrdiť, že vyhlásenie biskupov malo a má okrem reálnych súvislostí aj svoje intelektuálne, teoretické súvislosti.

Reakcia na príspevok

RE: ordoliberalizmus a socialna nauka
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 19-01-2006 17:34


Viem si predstavit opravnenu obhajobu slobod desatorom. Drviva vacsina ludstva su veriaci niektoreho nabozenstva a k obhajobe slobody sa tito ludia dopracuju z nabozenskych zdrojov, ktore mozno doplnit zdrojmi racionalnej argumentacie. Preto je obhajovanie slobody desatorom nutne - pre zidov a vsetkych krestanov.

Za legitimne povazujem aj odvolanie sa na fakt, ze nasa kultura je dedicstvom desatora, v takej formulacii, ktora sa dovolava faktu, ze k absolutnej ucte voci civilizacnym hodnotam sme dospeli predchadzajucou uctou k slobode vyplyvajucej z partikularnych vyznani. I ked tym mozno pozmenim svoje predchadzajuce tvrdenie, je absolutne legitimne takto to vyjadrit. V ziadnom pripade to neznamena to, ze "co vyrastlo z kultury, vyrastlo z desatora". Znamena to len tolko, ze mame nepodmienenu uctu voci civilizacnym hodnotam vdaka doterajsej ucte k desatoru.

Teda povazujem spomenutie Boha v euroustave za legitimne, v takejto formulacii, i ked nie za nutne. Dokonca to povazujem za vhodne, pretoze takto by Europa dala najavo, ze ma absolutny respekt k civilizacnym hodnotam, zalozeny na realnej tradicii, a nie na a priori zrelativizovatelnom konstruktivizme europeizmu. I ked som proti euroustave ako takej, takto Europa dokazuje svoju schizofrennost a postmodernitu, ktora, presne podla slov Benedikta XVI. si nechava priestor pre relativizaciu svojich najvlastnejsich hodnot. Destrukcia pravdy sposobi destrukciu slobody. A presne o tom je typicky europsky postmodernizmus - znicit slovo pravda, tj. v dosledku znicit slobodu.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group