ISSN 1335-8715

12-05-2004   David Ravic   Ideológia   verzia pre tlač

Libertariáni versus konzervativci

Josef Šíma je pro mne vzorem libertariána. Je myslitelem, pro kterého se pod MY neskrývá nic dobrého. Libertariáni jsou v jistém smyslu upjatí individualisté, hlásající svoji „víru“ v racionalitu soukromého vlastnictví se stejnou neomylností jako komunisté hlásají „víru“ v kolektivní vlastnictví.

Reakcia na príspevok

SPOR NIE JE
autor: liberal
pridané: 13-05-2004 10:03


Clanok je klasickou ukazkou NEPOCHOPENIA libertarianskych nazorov. Asi je to aj tym, ze k LILBERALIZMU sa nalepil socializmus, a dnes malokto rozlisuje KLASICKY , pravicovy liberalizmus od moderneho lavicoveho, ktory uz ovsem vobec NIE JE liberalizmom – aj ked sa tak nazyva.

Liberalizmus –klasicky - ( KL ) vobec NIE JE v spore s konzervativizmom. KL nevnucuje ZIADNE konanie, ziadne pravodla.
KL jedine - BRANI SLOBODU KONANIA A NEDOTKNUTELNOST MAJETKU KAZDEHO JEDNOTLIVCA.
A zdoraznujem – KAZDEHO. Takze je demagogicke tvrdit, ze KL je anarchisticky. A pretoze KL potrebuje zabezpecit aj realne uvedene slobody, nie je ziadnym „vakuuom moci“. JEDINYM , ale zasadnym rozdielom voci sucasnemu „ demokratickemu“ statu je to, ze KL NEDOVOLUJE obmedzovat slobodu jednotlivca na zaklade ROZHODNUTIA VACSINY ( volby > statna moc).
KL uz zo svojho PRINCIPU umoznuje konzervativcom zit podla svojich KONZERVATIVNY zasad , umoznuje veriacim verit, neveriacim neverit, ............... Pokial tym ovsem nebudu obmedzovat SLOBODU kohokolvek ineho !!!!!!!!!!!!!!!!!

EXISTUJE ? spor medzi KL a konzervativizmom ???


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2022 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group