ISSN 1335-8715

14-01-2006   Tomáš Krištofóry   Komentáre   verzia pre tlač

Vyhlásenie biskupov o ekonomickej situácii v súvislostiach

Vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska k sociálno-ekonomickej situácii bolo vystavené pretriasaniu z rôznych pozícií. Má teda reálne súvislosti, ktoré analyzujem v nasledujúcom texte. Reálne, praktické reakcie na vyhlásenie biskupov prebiehali v špecifickom intelektuálnom prostredí. Preto je možné tvrdiť, že vyhlásenie biskupov malo a má okrem reálnych súvislostí aj svoje intelektuálne, teoretické súvislosti.

Reakcia na príspevok

RE: trosku vzpruhy na rano
autor: jednokto
pridané: 19-01-2006 11:44


teto clanok popisuje presne to (len fundivanejsie a lepsie), co som sa tu ja niekolkokrat pri roznych prilezitostiach snazil napisat - moralne pravidla su vlastne aj ateistom aj krestanom, boli tu skorej ako desatoro a teda nevyplyvaju z desatora, ale maju hlbsie korene ako desatoro (podla mna ludske literarne alebo ustne podavane dielo).

Krestania navrch maju niektore dalsie moralne pravidla (zakaz interrupcie, eutanazie v pripade neodvratej smrti v bolestiach), ale hlavne Lukas (ale aj ini) sa nas snazia presvedcit, ze tieto morlane pravidla nevyplyvaju z nabozenskych dogiem, ale praveze z nejakych vseobecnejsich, teda su v poriadku. Ja som viackrat aj logicky to argumentoval, ze zakaz interrupcie a eutanazie nevyplyva z moralnych pravidiel - intuitivynch hodnoteni ako su popisane v clank - "Tyto intuitivní soudy odrážejí výsledek milionů let, během nichž naši předci žili jako společenští savci, a tvoří součást našeho společného dědictví.", ale cisto iba z nabozenskych dogiem a preto by sa mali uznavat v ramci nabozenskych komunit ako dobrovolne extra bremeno, ale nemali by sa pchat do celej splocnosti formou vynutitelnych zakonov.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group