ISSN 1335-8715

14-01-2006   Tomáš Krištofóry   Komentáre   verzia pre tlač

Vyhlásenie biskupov o ekonomickej situácii v súvislostiach

Vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska k sociálno-ekonomickej situácii bolo vystavené pretriasaniu z rôznych pozícií. Má teda reálne súvislosti, ktoré analyzujem v nasledujúcom texte. Reálne, praktické reakcie na vyhlásenie biskupov prebiehali v špecifickom intelektuálnom prostredí. Preto je možné tvrdiť, že vyhlásenie biskupov malo a má okrem reálnych súvislostí aj svoje intelektuálne, teoretické súvislosti.

Reakcia na príspevok

RE: ordoliberalizmus a socialna nauka
autor: libertarian
pridané: 19-01-2006 7:31


Tomas :
Na L.I. som nasiel urivky z definiciou "STATU" od samotnych "majitelov" statu :

Pavlíček a kol., Státověda I. díl, Praha 1998, str.68-9:
citace:
"...lidem je vlastní na jedné straně touha po moci, na straně druhé touha po svobodě. Střetnutí obou těchto tendencí vyvolává sociální napětí mezi vládnoucími a ovládanými v každém státě. Překonání odporu proti vládě řeší státní moc jednak fyzickým donucením a aparátem státního donucení, jednak politickou (popř. státní) ideologií usilující o to, přesvědčit občany, že vládnoucí režim je spravedlivý a oprávněný."


citace:
" V moderní demokratické společnosti je ovšem důležitá demokratická kvalita, především pak kvalita demokratické kontroly státní moci, která...se neobejde bez fyzických forem nátlaku, fyzického přinucení pomocí vojenské a policejní organizace, jejímž úkolem je používat systematické násilí k udržení pořádku a bezpečnosti..."

Pokial samotni spravcovia, majitelia, statu takto definuju svoju strukturu spolocnosti, nevidim ziadny priestor pre rozumnu diskusiu o potrebnosti, moralnosti a opodstatnenosti STATU.
Mozno teoreticke definicie filozofov a politologov su prijatelnejsie, avsak - aky vyznam ma diskutovat o teoretickych teoriach, ked zit musime v realnej realite !


Mozno namietnes, ze "Pavlíček a kol." nie su kompetentnymi mluvcimi statnej moci, ale realita zial potvrdzuje ich slova.

//////////////////////////////////////////////
Tomas, tvoje clanky na tvojom blogu su super. Mas moj obdiv a uctu. Slovensko potrebuje taketo osobnosti. Len v SR necakaj vseobecny suhlas a obdiv.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group