ISSN 1335-8715

14-01-2006   Tomáš Krištofóry   Komentáre   verzia pre tlač

Vyhlásenie biskupov o ekonomickej situácii v súvislostiach

Vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska k sociálno-ekonomickej situácii bolo vystavené pretriasaniu z rôznych pozícií. Má teda reálne súvislosti, ktoré analyzujem v nasledujúcom texte. Reálne, praktické reakcie na vyhlásenie biskupov prebiehali v špecifickom intelektuálnom prostredí. Preto je možné tvrdiť, že vyhlásenie biskupov malo a má okrem reálnych súvislostí aj svoje intelektuálne, teoretické súvislosti.

Reakcia na príspevok

RE: ordoliberalizmus a socialna nauka
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 18-01-2006 20:14


> ...musia poskytnut nieco pozitivne a nemusi (a snad
> ani nema) to byt stat.
S tymto mozem suhlasit, ze na udrzanie slobody je potrebne vykonavat nejake aktivity. Tieto aktivity vsak nemusia nevyhnutne slobodu popierat (a prave tu je ten klucovy rozdiel medzi libertarianmi a nelibertarianmi). Ja ich nespominam jednoducho preto, lebo ich nedokazem dostatocne presne charakterizovat, a je mozne, ze sa ani dostatocne presne charakterizovat nedaju.

> Ukaz mi cloveka ci vedca, ktory by nesuhlasil
> (neveril) s tym, ze kazde 2 body mozno spojit
> priamkou:)
Neeuklidovsku geometriu napriklad (aby som bol presny, tie tuto axiomu obsahuju, ale neobsahuju jednu inu, a sice tu o rovnobezkach)? Ale to je jedno, mne ide o to, ze je to nedokazatelne, t.j. nemozes to nazvat (absolutnou) pravdou a musis nazvat vierou.

A co je dolezitejsie, pravda aj viera sice maju ohranicenu oblast posobnosti, ale kazdy argument musi v konecnom dosledku obsahovat obe. Aj vo vedeckej teorii, aj v krestanstve.

> Stale mam z Teba pocit, ze si sa nenaucil citat
> teologicke texty teologicky.
Je to dost dobre mozne :-)

Uznavam vsak, ze z isteho pohladu tie Ratzingerove vyroky su pravdive. Ale z formalneho hladiska su nepresne, v skutocnosti ma veda a nabozenstvo blizsie, ako to on prezentuje (obmedzenia o ucele a oblasti pochopitelne platia stale). Je z moralneho hladiska ekvivalentne verit v Boha a verit v spojenie dvoch bodov priamkou? Mozno nie. Ale z formalneho je to to iste. Dokazat sa to neda, musis verit.

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group