ISSN 1335-8715

14-01-2006   Tomáš Krištofóry   Komentáre   verzia pre tlač

Vyhlásenie biskupov o ekonomickej situácii v súvislostiach

Vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska k sociálno-ekonomickej situácii bolo vystavené pretriasaniu z rôznych pozícií. Má teda reálne súvislosti, ktoré analyzujem v nasledujúcom texte. Reálne, praktické reakcie na vyhlásenie biskupov prebiehali v špecifickom intelektuálnom prostredí. Preto je možné tvrdiť, že vyhlásenie biskupov malo a má okrem reálnych súvislostí aj svoje intelektuálne, teoretické súvislosti.

Reakcia na príspevok

RE: ordoliberalizmus a socialna nauka
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 18-01-2006 19:22


Dobre, mozes mat slobodu ako uplny, nicim nepodmieneny zaklad. Ale mozno sa veci maju tak, ze takato sloboda je neudrzatelna. Poprve preto, ze su tu ine ideologie, ktore hovoria proti slobode, a preto, ako Hayek spravne poznamenal, liberali nesmu zostat vyhradne pri obhajovani "slobod od", ale musia poskytnut nieco pozitivne a nemusi (a snad ani nema) to byt stat. Realita sveta je taka, ze taketo chapanie slobody nema realnu sancu na dominovanie na poli idei a ani v zvoleni spolocenskeho systemu. Ta realita je totiz taka, ze clovek musi mat najprv zodpovednost, aby mohol mat slobodu. Prave preto sa pozeram do historie, kde videnie povinnosti umoznujucich istu slobodu bolo bezprostrednejsie ako v dnesnych velkych, anonymnych spolocnostiach, ktorych plody prijimame, ale ktorych zaklady - povinnosti su nam nepoznane a cudzie.
Takze, i ked nie som konzervativec, tieto otazky si kladiem, pretoze su dolezite pri akomkolvek uvazovani o volbe spolocenskeho systemu.

Ked sme pri papezovi, ja mam obrovsky respekt
z jeho textov. Slova pouziva jasne a presne,
vie, kam mieri, vie o com hovori, evidentne
ma obrovsky prehlad. Je to clovek vzneseneho
(vedeckeho) ducha. Ak je filozofia laskou k pravde,
tak Benedikt XVI. patri do top 5 mojich oblubenych
filozofov:)

A ak sme pri vede, veda je tiez len tradicia, uznanie rozumu, dovera v rozum, ako si spravne napisal, i ked si to prezentoval ad absurdum. Ukaz mi cloveka ci vedca, ktory by nesuhlasil (neveril) s tym, ze kazde 2 body mozno spojit priamkou:) V tomto s Tebou teda suhlasim:)

Stale mam z Teba pocit, ze si sa nenaucil citat teologicke texty teologicky. Mam pocit, ze ich stale nahliadas ekonomicky a metodologicky. Tak, ako mi trvalo istu dobu, nez som Hayeka pochopil (a nielen precital), tak mi istu dobu trvalo, kym som ziskal schopnost pochopit moralne-teologicke texty teologicky a nie ekonomicky. Iste mam este na com pracovat, ale mam pocit, ze je nutne stavat mosty medzi pristupmi, pretoze nedorozumenia su velmi rozsirene.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group