ISSN 1335-8715

14-01-2006   Tomáš Krištofóry   Komentáre   verzia pre tlač

Vyhlásenie biskupov o ekonomickej situácii v súvislostiach

Vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska k sociálno-ekonomickej situácii bolo vystavené pretriasaniu z rôznych pozícií. Má teda reálne súvislosti, ktoré analyzujem v nasledujúcom texte. Reálne, praktické reakcie na vyhlásenie biskupov prebiehali v špecifickom intelektuálnom prostredí. Preto je možné tvrdiť, že vyhlásenie biskupov malo a má okrem reálnych súvislostí aj svoje intelektuálne, teoretické súvislosti.

Reakcia na príspevok

RE: ordoliberalizmus a socialna nauka
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 18-01-2006 16:52


no o tej sucasti zakonov to je otazka. Spolocnost stoji na istej moralke, ktoru si i ty ochotny branit. Lenze, ako spravne pripomina Lukas Krivosik, su staty, ktore deformuju civilizacnu moralku, prikladne komunisticke staty. Pustit kapitalizmus do anarchicky konajucich ludi (postkomunisticke krajiny) bez zdoraznovania navratu k civilizacnym hodnotam, coho bolo u nas malo a teda bez pravneho zakotvenia civilizacnych, teda viac-menej konzervativnych hodnot, je vysledok nie velmi valny. Nepomoze argument, ze toto, co tu mame, je 43% podiel statu na ekonomike, ze to nie je trhove hospodarstvo. Ked raz trhove hospodarstvo stoji na nejakych mravnych zasadach (minimalne stabilita vlastnictva, jeho prenos dohodou, pravo prvotneho zaboru a dodrziavanie slubov a zmluv), a ked toto u nas po roku 1989 v ziadnom pripade nekvitlo, je ako predpokladat, ze by dnes mohol na zemi vzniknut zivot z neziveho. Mravne zasady su totiz conditio sine qua non trhu. Zase musim povedat, ekonomovia, uvedomme si konecne, ze nasa veda ma svoje hranice. Ja sa naozaj necudujem Janovi Pavlovi II., ze bol proti "ekonomizmu" a ze Michael Novak dal tento "ekonomizmus" do paralely so "scientizmom", ktory, prirodzene, vsetci liberali odmietaju. Ak si taky libertarian, naozaj si pozri nieco od najlepsieho teoretika liberalizmu v Cesku a Slovensku, Slovaka Jana Pavlika k tejto teme: http://nb.vse.cz/kfil/elogos/ethics/pavlik-1.ht...
http://nb.vse.cz/kfil/elogos/ethics/pavlik-2.ht...
http://nb.vse.cz/kfil/elogos/ethics/pavlik-4.ht...
http://nb.vse.cz/kfil/elogos/miscellany/pavlik-3.ht...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group