ISSN 1335-8715

14-01-2006   Tomáš Krištofóry   Komentáre   verzia pre tlač

Vyhlásenie biskupov o ekonomickej situácii v súvislostiach

Vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska k sociálno-ekonomickej situácii bolo vystavené pretriasaniu z rôznych pozícií. Má teda reálne súvislosti, ktoré analyzujem v nasledujúcom texte. Reálne, praktické reakcie na vyhlásenie biskupov prebiehali v špecifickom intelektuálnom prostredí. Preto je možné tvrdiť, že vyhlásenie biskupov malo a má okrem reálnych súvislostí aj svoje intelektuálne, teoretické súvislosti.

Reakcia na príspevok

RE: ordoliberalizmus a socialna nauka
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 18-01-2006 16:30


No bolo by konecne na case zamysliet sa nad tym, preco to Schoollandovo liberty for dummies jednoducho neoslovuje ludi. Naozaj, v tomto mal pravdu Draxler, s ktorym som na vlogu polemizoval o Hayekovi, ze libertariani zavrhuju v mnohych oblastiach historicku analyzu. Civilizacia totiz nevznikla na zaklade slobody chapanej ako totoznost s pojmom sukromne vlastnictvo. Spolocenstva najprv drzalo nieco pokope, nieco, co vykoristovalo slobodu jednotlivcov pre to, aby spolocenstva vobec prezili v divocine a v konkurencii s inymi spolocenstvami. Ak si clen spolocnosti, musis v prvom rade dodrziavat podmienky, ktore ju drzia pohromade, inak sa z nej vylucujes a aj od vsetkeho, cim ti moze posluzit. Naozaj, Hoppeho ci Rothbardova argumentativna etika na historickej analyze stroskota. Naozaj, hlbsie poznavam dovody mojho davneho presvedcenia, ze anarchokapitalizmus by bol mozny, keby boli ludia dokonali. Jan Pavol II. napisal, ze zakladny kamen urazu socializmu bol ten, ze nepochopil, kto a co a aky je clovek. Musim dodat, ze uspech akehokolvek spolocenskeho systemu zavisi na teste pochopenia cloveka... a anarchokapitalizmus tu zarucene stroskota.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2019 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group