ISSN 1335-8715

15-01-2006   Tomáš Krištofóry   Komentáre   verzia pre tlač

Vyhlásenie biskupov o ekonomickej situácii v súvislostiach

Vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska k sociálno-ekonomickej situácii bolo vystavené pretriasaniu z rôznych pozícií. Má teda reálne súvislosti, ktoré analyzujem v nasledujúcom texte. Reálne, praktické reakcie na vyhlásenie biskupov prebiehali v špecifickom intelektuálnom prostredí. Preto je možné tvrdiť, že vyhlásenie biskupov malo a má okrem reálnych súvislostí aj svoje intelektuálne, teoretické súvislosti.

Reakcia na príspevok

Mraz prichadza z Bruselu
autor: Lukas Krivosik
pridané: 18-01-2006 12:24


A co mna je po tom, co robi Bush na druhej strane Atlantiku, ked v Europskej unii planuju buzeranti z povolania a euronazibolsevici toto:

Únia: Dosť bolo homofóbie

(18.01.2006; Hospodárske noviny; s. 7; Havran Michal ml.)

Poslanci Európskeho parlamentu a komisár pre spravodlivosť Franco Franttini považujú homofóbiu v Európe za znepokojujúcu. Aj preto bude europarlament dnes hlasovať o rezolúcii, ktorá má pripomenúť členským krajinám únie, že podľa základných dohovorov nesmie byť "nikto prenasledovaný a diskriminovaný z dôvodu sexuálnej orientácie". Rozprava v parlamente je priamou reakciou na posledné udalosti v Poľsku. Prezident Lech Kaczynski, bývalý starosta Varšavy, minulé leto zakázal pochod za rovnaké práva homosexuálov s odôvodnením, že polícia nie je schopná zaručiť ich bezpečnosť. O niekoľko dní však už bezpečnostné zložky dokázali zaručiť pokoj niekoľko stoviek skinheadov a sympatizantov vládnej strany Právo a Spravodlivosť (PiS), ktorí s heslami "buzeranti do plynu" pochodovali za "sexuálnu normalitu". Konrad Szymanski, europoslanec za PiS, pre HN uviedol, že poľský ústavný súd medzičasom rozhodol, že zakázanie manifestácie homosexuálov bolo nelegálne. V pondelok počas plenárneho zasadania síce uznal, že Svetová zdravotnícka organizácia homosexualitu nepovažuje za chorobu, no "adopcia detí takýmito ľuďmi je podľa neho nechutná a pohoršujúca". Poľsko sa stalo terčom kritiky aj za ďalšie zásahy polície voči homosexuálom. V Krakove a Poznani došlo k zatýkaniu a fyzickému napadnutiu aktivistov extrémne pravicovými a ultrakatolíckymi skupinami. "Nerozprávame sa o homosexualite, ale o ľudských právach," vysvetľuje pozíciu kresťanským progresívnych politikov Alexander Stubb z Európskej ľudovej strany, ktorú chcú v najbližšom čase opustiť takmer tri desiatky radikálnych konzervatívcov.

Prvé varovanie

Homofóbia neexistuje len v Poľsku, ale to, čo sa tam deje "nezodpovedá hodnotám EÚ," varovala poslankyňa za stranu Zelených Elisabeth Schrodterová. Francúzska socialistka Martine Roureová sa obáva predovšetkým toho že "homofóbne prejavy sa dnes vyskytujú na najvyšších postoch v členských štátoch".

Poľskí poslanci si však v definitívnom texte rezolúcie neželali, aby sa hovorilo explicitne o Poľsku. Politické strany im vyhoveli. V júni bude parlament hlasovať o všeobecnom stave ľudských práv v Európskej únii. Ak sa situácia dovtedy nezmení, ani poľskí liberáli a socialisti nezabránia, aby sa Poľsko neocitlo na zozname krajín, ktoré porušujú chartu ľudských práv. To, že vo Varšave existuje s homosexualitou problém priznáva aj poľský socialista Jozef Pinior. "Homosexuáli sú prenasledovaní, zatiaľ čo útoky na nich sú tolerované," povedal.

Nová legislatíva

Časť Európskeho parlamentu žiada od Európskej komisie, aby navrhla novú legislatívu proti sexuálnej diskriminácii. "Potrebujeme európske zákony, ktoré postavia diskrimináciu homosexuálov mimo zákona," vyzýva britská liberálka, barónka Sarah Ludfordová. Britský labouristi Michael Cashman považuje za neprípustné, aby jeho nastávajúce manželstvo s mužom, s ktorým žije viac ako 20 rokov, bolo na Slovensku neplatné. Poslanec pre HN vysvetlil, že ak by ho britská vláda poslala pracovať do Bratislavy musel by to odmietnuť, pretože nechce robiť v štáte, ktorý mu upiera práva. "Na svadbu príde aj premiér Tony Blair s manželkou," vysvetľuje Cashman. Je neprípustné, aby občania po prekročení hraníc prichádzali o svoje práva na majetok, zabezpečenie alebo starostlivosť," dodala liberálka Sophia Veldová.

Komisár Frattini prisľúbil, že komisia sa bude téme venovať, no upozornil, že tieto otázky ostávajú v právomociach členských štátov. Princíp subsidiarity odsudzujú vo svojom vyhlásení liberáli, ktorí tvrdia, že procedúra "slúži na zakrývanie diskriminácie". Slovensko podobne ako niektoré ďalšie krajiny prijalo pred vstupom do únie deklaráciu o "etickej a kultúrnej zvrchovanosti". Na základe textu predloženom KDH si dnes minister Lipšic môže dovoliť na rade pre spravodlivosť vetovať návrhy európskej legislatívy vedúcej k vzájomnému uznávaniu homosexuálnych manželstiev medzi členskými štátmi EÚ. Rovnaké dôvody používa aj súčasný poľský premiér Kazimierz Marcinkiewicz.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group